Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avrupa Ekonomisine 'Kaya Gazı' Gazı

Uluslararası Petrol ve Gaz Üreticileri Derneği'ne (OGP) göre, enerji alanındaki dengeleri değiştirmeye başlayan kaya gazının uzun vadede Avrupa’da 1,1 milyon kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

yapi.com.tr / AA
Avrupa Ekonomisine 'Kaya Gazı' Gazı

OGP tarafından hazırlatılan raporda, kaya gazının rekabeti artırıcı ve bölgenin enerji ithalatına bağımlılığını azaltıcı etki yapacağına dikkat çekilirken, kaya gazı üretiminin Avrupa ekonomisine katkısının 2020-2050 dönemi için 1,7 - 3,8 trilyon avro düzeyinde olması öngörülüyor.

Kaya gazı üretiminin istihdama katkısının ise 2035’e kadar 400-800 bin, 2050’ye kadar ise 600 bin-1,1 milyon kişiye yeni iş olarak hesaplandığı raporda, gazın Avrupa’da üretilmesi halinde gaz ithalatına bağımlılığın yüzde 62-78 oranında azalacağı vurgulandı.

"Avrupa’nın enerji ithalatı için ne kadar az harcama yaparsa o kadar çok iç yatırım yaparak ulusal ve yerel ekonomileri canlandırabileceğine" dikkat çekilen raporda, 2020-2050 döneminde AB’de yatırımın 191 milyar avro, vergi gelirlerinin de 1,2 trilyon avro artabileceği ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-ekonomisine-kaya-gazi-gazi_114402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!