Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaya Gazı Amerika’nın Enerji Politikasını Değiştirdi

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, kaya gazının Amerika’nın enerji politikasını tamamen değiştirdiğini belirterek, "Kaya gazı bir devrim oldu ve inanılmaz ekonomik fırsatlar sundu. ABD’de gaz fiyatları düşüyor. Bu da İmalat alanlarını doğrudan etkiliyor" dedi.

yapi.com.tr / AA
Kaya Gazı Amerika’nın Enerji Politikasını Değiştirdi

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde düzenlenen panelde konuşan Ernest Moniz, enerji talebinin giderek yükseldiğini belirterek, bu talebin petrol piyasasını da çok yakından etkilediğini söyledi. Moniz, küresel ısınmanın önemli bir sorun olarak dünyanın önünde durduğunu, kuraklığın hızla yayıldığını ve tayfunların oluştuğunu ifade ederek, artan sıcaklılıkların enerji üretimini etkilediğini ve santrallerin verimliliğini düşürdüğünü kaydetti. Türkiye’nin su kaynaklarını iyi yönettiğini, buna rağmen tarım üzerinde kuraklığın etkilerinin giderek arttığını vurgulayan Moniz, çok acil olarak iklim konusunda yeni politikalar oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Moniz, kaya gazının Amerika’nın enerji politikasını tamamen değiştirdiğine dikkati çekerek, “Sayın Obama ile kaya gazı üretimi 4 katına çıktı. Amerika’nın kendi üretimi ilk kez hampetrol ithalatının  önüne geçti. Net petrol ithalatı son 5 yılın en düşük seviyelerine indi. ABD, Rusya’yı dünyanın en büyük Petro-gaz üreticisi olma konusunda ya geçti ya geçiyor. Bu değişime rağmen ABD hala büyük bir petrol ithalatçısı” ifadesini kullandı.

"Petrol bağımlılığımızı azaltmak zorundayız"

ABD’nin global petrol teminine taahhüdünün tam olduğunu vurgulayan Moniz, “Bu taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Net, şeffaf ve açık piyasalar istiyoruz. Petrol bağımlılığımızı azaltmak zorundayız. Bunun için verimlilik üzerinde çalışıyoruz. İleri yakıtlar kullanıyoruz” diye konuştu.

Moniz, kaya gazının bir devrim olduğunu ve inanılmaz ekonomik fırsatlar sunduğunu belirterek, “ABD’de gaz fiyatları düşüyor. İmalat alanlarını doğrudan etkiliyor. Son tahminlere göre birkaç yıl içinde 150 milyar dolar iç imalat alanlarına aktarılmış durumda. Yurt dışından da sermaye çekiyoruz. ABD’nin gaz ihracatında piyasaya girmesi tedariki artıracak ve gaz piyasalarına olumlu yansıyacaktır” şeklinde konuştu. Kaya gazının ABD’nin sera gazı emisyonlarını ve petrol bağımlılığını azalttığına işaret eden Moniz, iklim değişimini de olumlu etkilediğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-gazi-amerikanin-enerji-politikasini-degistirdi_114188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!