Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'yle 27 Bin Metrekarelik Alan Canlanacak

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde hayata geçirilecek Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'yle 27 bin metrekarelik alandaki yüzlerce yıllık onlarca tarihi eser restore edilerek turizme kazandırılacak.

yapi.com.tr / AA
Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'yle 27 Bin Metrekarelik Alan Canlanacak

Foto: Murat Asıl (AA)

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde hayata geçirilecek Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'yle 27 bin metrekarelik alandaki yüzlerce yıllık onlarca tarihi eser restore edilerek turizme kazandırılacak.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde Türkler ile Rumların yıllarca birlikte yaşadığı, bin 215 kayadan oyma ev, tarihi konaklar, kiliseler, camiler ve Aziz Yuhannes'in evini barındıran tarihi Kayakapı Mahallesi'nde hayata geçirilecek Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi kapsamında restorasyon yapılacak.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ile projenin uygulayıcısı ve Kayakapı Turizm Yatırım AŞ Genel Müdürü Mustafa Dinler, Kayakapı Mahallesi'ni basın mensuplarına gezdirdi.

Gezinin ardından Ürgüp Dinler Otel'de düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Dinler, UNESCO'nun kültür mirası kapsamına alınan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya kayalık alanları sınırlarına giren Kayakapı ile ilgili projenin Ürgüp Belediyesince 2002'de hayata geçirilen bir proje olduğunu, projenin gerek Ürgüp gerekse Kapadokya için ''yüzyılın projesi'' olarak adlandırıldığını söyledi.

Tamamı 27 bin metrekare olan, yaklaşık 212 parseli içeren proje alanının önemli bir bölümünün yoğun olarak yapılaşmış kentsel dokudan oluştuğunu kaydeden Dinler, Kayakapı alanında Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca belirlenip tescillenmiş, aralarında kayadan oyma kilise, camiler, çeşmeler ve tarihi Roma hamamlarının olduğu yaklaşık 20 adet yapının da bulunduğunu projenin tahmini bedelinin 30 milyon dolar olduğunu ifade etti.


Foto: Murat Asıl (AA)

''Tarihi mekanlar müzeye dönüştürülecek''

Projeyle tarihi mekanların müzeye dönüştürüleceğini belirten Dinler, şöyle konuştu:

''Kayakapı'da yol ve alan içi temizliğimiz devam ediyor. Temizlenen kısımlarda ise belgeleme çalışmalarımız yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Belgelemesi tamamlanan kısımların projeleri mimarlarımızca yapılarak etap etap Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na onay için sunulacaktır. Hedefimiz Mart 2012 itibarıyla onayı alınan kısımlarda restorasyon çalışmalarına başlamaktır. Ürgüp Belediyesi ile yapılan sözleşme gereğince inşaat çalışmalarını 5 yılda tamamlayacağız. Günübirlik alan, camiler, kaya kiliseler, Aziz Yuhannes Evi Müzesi, el sanatları merkezi, kafeler ve restoranlar ve Kayakapı yamaçlarında bulunan tarım alanları tanzim edilerek etap etap konaklama ünitelerimizle birlikte hizmete girecek. Günübirlik alan halka açık olacak. Proje hayata geçirildiğinde karlı bir turizm yatırımı olmaktan öte başta Ürgüp olmak üzere Kapadokya'nın sosyoekonomik ve kültürel yaşantısına yapacağı katkıyı, bölgeye gelecek turist sayısında önemli artış sağlayacağını ve istihdamı artıracağını da unutmamak gerekir.''

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız da bölgenin 1970'li yıllarda afet bölgesi ilan edilmesiyle kaderine terk edildiğini kaydederek, ''Kayakapı Mahallesi'nde bulunan büyük kaya kütlesinin düşme tehlikesi olmasından dolayı 1970'li yıllarda alınan kararla burası afet bölgesi ilan edildi. Bu bölgede yaşayanlar, devletin 370 Evler Mahallesi'nde yaptırdığı evlere taşındı. Taşınmadan sonra bu tarihi mahalle kaderine terk edildi'' diye konuştu.

Söz konusu projeyi gerçekleştirilecek firmaya alanın 49 yıllığına kiralandığını ifade eden Yıldız, ''Burada sadece konaklama tesisleri olamayacak, restore edilen camiler, kaya kiliseler, hamamlar, müzeler de yer alacak ve halkın ziyaretine açılacak'' dedi.

ETİKETLER: kurum proje koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kayakapi-kulturel-ve-dogal-cevre-koruma-ve-canlandirma-projesiyle-27-bin-metrekarelik-alan-canlanacak_90605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!