Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kayısı ve Üzüme Kalker Darbesi

Malatya’da kayısı ve üzüm üretimine darbe vuran maden ocaklarına Yeşilyurt Belediyesi bir yenisini ekliyor. İtiraz dilekçelerini görmezden gelen belediye, yeni bir kalker ocağı açmak için ÇED olumlu kararı aldı.

yapi.com.tr
Kayısı ve Üzüme Kalker Darbesi

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Kırlangıç mahallesinde yeni bir kalker ocağı için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yeşilyurt Belediyesi’nin başvurusu üzerine çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verdi. Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda tarım alanı olarak geçen bölgeye maden ocağı istemeyen yurttaşların tepkisi sürüyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; geçen yıl Kasım ayının sonunda projeyi öğrenen bölge halkı, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçede Kırlangıç Mahallesi’nde 6 taş ocağında çalışmaların sürdüğünü ve 3 yeni ocağın daha kurulmasının planlandığını belirtti. Yöre halkı, taş ocaklarının mahallenin içme suyu kaynaklarını kirlettiğini ve üzüm bağları ve kayısı bahçelerinin büyük zarar gördüğünü bildirdi. Bölge halkı patlatma ve toz bulutlarının bölgeye zarar verdiğini belirterek yeni taş ocaklarına karşı olduklarını da kaydetti.

ÇED Raporu’ndaki bilgilere göre 1 kilometre çapındaki bölgede 4 ayrı madencilik faaliyeti de yürütülüyor.

Yerleşim yerlerinin içinde
ÇED Raporu’nda yer alan bilgilere göre, 900 bin TL olarak belirlenen projeden yılda 1 milyon TL kâr edilecek. Taş ocağına en yakın yerleşim yeri bin 100 metre güneybatısında Kırlangıç Mahallesi’ ne ait konutlar. Ayrıca proje alanının 2 bin 472 metre kuzeydoğusunda Görgü Mahallesi, 15 kilometre kuzey doğusunda Yeşilyurt İlçesi ve 24,7 kilometre kuzeydoğusunda Malatya ili bulunuyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kayisi-ve-uzume-kalker-darbesi_183997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!