Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metropolis Antik Kenti, Kalker Ocağı Kıskacında

İzmir’de Menderes ve Torbalı ilçelerini kapsayan ormanlık alanda, Metropolis Antik Kenti 1. Derce Arkeolojik Sit alanına 100 metre mesafede patlatmalı Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi yapılması planlanıyor.

yapi.com.tr
Metropolis Antik Kenti, Kalker Ocağı Kıskacında

İzmir’in Menderes ve Torbalı ilçelerine bağlı Özbey ve Yeniköy mahallelerini kapsayan alanda Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi yapılması için yeniden harekete geçildi. 35 yıl ömrü olan maden ocağında yılda 5 milyon ton üretim yapılacak.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; tamamı ormanlık alan içerisinde bulunan proje alanı, Metropolis Antik Kenti 1. derece arkeolojik sit alanına 100 metre, 3. Derece arkeolojik sit alanına ise 1,23 kilometre uzaklıkta kalıyor. Alan aynı zamanda Yeniköy ve Özbey Mahallelerine yaklaşık 1,94 kilometre ve 1,81 kilometre mesafede bulunurken, en yakın hane ise 1 kilometre mesafede yer alıyor.

Son günlerde İzmir su sorunuyla gündeme gelirken proje yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını da tehdit ediyor. Proje sahası, İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılamak için inşa edilen Tahtalı Barajı’na 22,7 kilometre, Büyükuyuz Deresi’ne ise 1,31 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Şirketin daha önce yaptığı başvuruyu reddeden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, alanın arkeolojik sit alanında kalmasından dolayı ruhsat sahasında madencilik faaliyeti yapılmayacağı kararı vermişti. Ancak şirket söz konusu sit alanının ruhsat alanın tamamında yer almamasını gerekçe göstererek verilen karara itiraz etti.

ÇED başvurusunun ardından projeye ilişkin İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından yayımlanan görüşte, “Yapılmak istenen faaliyetlerin patlatma yöntemiyle yapılacak olması sebebiyle, Metropolis Antik Kentine ve sit alanlarına zarar vermesi kaçınılmaz olacağından, maden sahasının arkeolojik sit alanında kalan kısımlarında, hiçbir maden faaliyetinde bulunulmamasına karar verildi.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metropolis-antik-kenti-kalker-ocagi-kiskacinda_183172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!