Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kaynağını Oluşturmadan Büyüme, Türkiye’nin Zararına Olur"

Dünya ekonomisinin ve inşaat sektörünün tartışıldığı DOSİDER Ekonomi Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Kerem Alkin, kaynağı oluşturulmamış büyümenin Türkiye'nin zararına olacağını söyledi.

yapi.com.tr
"Kaynağını Oluşturmadan Büyüme, Türkiye’nin Zararına Olur" Prof. Dr. Kerem Alkin (sol başta), Dr. Can Fuat Gürlesel ve Yrd. Doç. Dr. Av. Harun Kılıç

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) tarafından düzenlenen ekonomi sempozyumunda, dünya ve Türkiye ekonomisinin son durumu, inşaat sektöründeki gelişmeler, doğalgaz ile ısıtma sektöründeki 2012 yılındaki pazar rakamları ve 2013’e dair öngörüler değerlendirildi. Sempozyuma, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ve Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Av. Harun Kılıç katıldı.

Türkiye isterse büyür, ama...

Sempozyumda konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Avrupa, Amerika ve Asya piyasalarında gelişen olayları ve kur politikaları ile ilgili yaşananları anlattı. ABD’de mali uçurum tartışmalarıyla birlikte Avrupa’daki kriz konularına da değinen Alkin, “Krizi sona erdirecek kişiler, aslında krizi çıkartan kişiler” şeklinde konuştu. Ekonomik konuların büyük bir kısmının algılama ve psikoloji ile ilgili olduğunu sözlerine ekleyen Alkin, Türkiye eknomisinin büyümesiyle ilgili olarak da, “Türkiye’nin büyüme sorunu yok; tam tersine Türkiye isterse yüzde 8 büyür. Ancak bunun zararını 5 yıl sonra görürüz. Türkiye’nin kaynağını oluşturmadan büyümesi doğru değil” dedi.

İnşaat sektörü küçülüyor

Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel de, inşaat sektörüne yönelik konut, konut dışı yapı, istihdam, konut satışı, konut kredisi kullanımı gibi başlıklarda rakamlarla pazarın durumunu aktardı. Gürlesel, inşaat sektöründeki büyümenin ilk kez milli gelir rakamlarının altında kaldığını, bu durumun yeni politikanın sonucu olduğunu söyledi. Gürlesel, inşaat sektöründe bir küçülme olduğunu, ancak yeni ruhsat alımlarında yüzde 19 büyüme olduğuna dikkat çekti. Konut kredilerinde 2011 yılında yüzde 30, 2012 yılında ise yüzde 12 onanında büyüme gerçekleştiğini belirten Gürlesel, “2013 yılında konut kredilerindeki büyümenin yüzde 12 – 15 oranında olacağını tahmin ediyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde konut kredilerinin konut satışına etkisi daha yavaş olacak, konut satışlarını desteklemekten uzak olacak” diye konuştu. Gürlesel ayrıca, Ankara, İzmir, İstanbul’un yeni yapılan konutlardaki payının azaldığını, yeni konut pazarının bu iller dışındaki şehirlerde geliştiğine vurgu yaptı.

Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Av. Harun Kılıç ise yeni Türk Ticaret Kanunu’nun anonim ve limited şirketlere getirdiği yükümlülükler ile yeni çek yasasındaki uygulamalar hakkında bilgi verdi ve merak edilen uygulamalar hakkında soruları yanıtladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynagini-olusturmadan-buyume-turkiyenin-zararina-olur_104169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!