Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Petrol ve Doğalgazda Dışarıya Bağımlılığımız Öngörülebilir Süreçte Sürecek''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımları, Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları, linyit ve taşkömürünün değerlendirilmesi projeleriyle 2023 yılına kadar enerji açığının yerli kaynaklarla kapatılması hedeflense de Türkiye'nin petrol ve doğalgazda dışarıya

yapi.com.tr / AA
''Petrol ve Doğalgazda Dışarıya Bağımlılığımız Öngörülebilir Süreçte Sürecek''

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Enerji Platformu tarafından Ankara Swiss Otelinde düzenlenen ''Kritik Enerji Altyapı Güvenliği Konferansı''nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, enerjinin, bireylerin ve toplumların hayat standardını yükselten, sosyal ve iktisadi gelişmeyi sağlayan kritik bir faktör olduğunu, bu nedenle güvenilir ve ekonomik enerjiye ulaşmanın önemli olduğunu söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın yaptığı projeksiyonlara göre 2008-2035 yılları arasında dünya birincil enerji talebinin yüzde 36 nispetinde artacağının tahmin edildiğini belirten Aytekin, aynı çalışmada bu artışın yüzde 93'lük kısmının yüksek büyüme oranlarına sahip olmaları nedeniyle OECD ülkeleri dışındaki ülkelerden geleceğinin ifade edildiğine dikkati çekti.

Petrol ve doğalgaz gibi fosil bazlı kaynakların önemini önümüzdeki 25 yılda koruyacağına da işaret eden Aytekin, söz konusu dönemde enerji talebinin karşılanabilmesi için dünyada toplam 30 trilyon dolarlık enerji altyapı yatırımının yapılacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Giderek gelişen Türkiye'nin yıllık enerji artışının AB ortalamasının 2,5 katı üzerinde olduğuna dikkati çeken Aytekin, şöyle konuştu:

''Ancak bu durum ister istemez ithalata bağımlılığa yol açmaktadır. Bu da toplam enerji talebinin hepimizin de bildiği gibi yüzde 74'üne tekabül etmektedir. Ülkemiz bu bağımlılıktan kurtulmak adına halen yoğun bir şekilde devam etmekte olan yenilenebilir ve nükleer enerji yatırımlarının yanı sıra Karadeniz'de yapılan petrol gaz aramaları, linyit ve taşkömürü kaynaklarının değerlendirilmesi projeleriyle 2023 yılına kadar enerji açığını yerli kaynaklarla kapatmayı hedeflese de yapılan projeksiyonlar petrol ve doğalgaz dışarıya bağımlılığımızın öngörülebilir süreçte süreceğine, petrol ve gaz tüketimimizin gelecek 20 yılda ikiye katlanacağına işaret etmektedir.

Bu durumda ülkemiz açısından kendi ihtiyacını ithalat yoluyla karşılamak adına enerji altyapıları önemini korumaya devam edecektir. Yurtdışından ülkemize ulaşan enerji altyapıları önemini korumaya devam edecektir. Ülkemiz halen Rusya, İran, Azerbaycan'dan boru hatları yoluyla, Cezayir ve Nijerya'dan LNG olarak içerideki gaz ihtiyacını karşılamak yoluna gitmektedir. Önümüzdeki dönemde Irak'ta üretim belirli bir seviyeye gelmesiyle bu ülkeden de gaz alınması gündeme gelecektir.''

"Dünyanın enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının diğer Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ise hızla artan nüfus ve gelişmekte olan ülkelerin çabaları nedeniyle dünyanın enerjiye olan ihtiyacının her geçen gün arttığını söyledi.

Bu ortamda enerji güvenliği karşısındaki en önemli sorununun ''sürdürülebilirlik'' olduğuna işaret eden Çimen, sürdürülebilir, kesintisiz, ekonomik ve kolayca erişilebilir enerjinin önemli olduğunu vurguladı.

Enerjiye erişimde de dünyada önemli dengesizlikler bulunduğuna dikkati çeken Çimen, bugün dünyada 1,6 milyar insanın elektriksiz, yaklaşık 2,4 milyar insanın da çağdaş denilebilecek enerji kaynaklarına erişemediğini, böyle bir yapıyı sürdürmenin de kolay olmadığını dile getirdi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı etmenlerle beraber nükleer enerjinin Japonya'da yaşanan son gelişmelere kadar dünya ülkelerinin enerji politikalarında önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Çimen, ''Bir olay bütün ülkelerin nükleer politikalarını bir kez daha gözden geçirmek durumda bıraktı. Mutlaka tüm ülkeler kendi özel şartlarını dikkate alarak bir değerlendirmek durumunda kalacak. Fakat enerji kaynakları kısıtlı olan ülkelerin yine nükleer enerjiye enerji politikalarında önemli bir yer vereceklerini düşünüyorum. Ama bir yıl öncesine kadar böyle bir şeyi sorgulamak durumu yoktu'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/petrol-ve-dogalgazda-disariya-bagimliligimiz-ongorulebilir-surecte-surecek_87961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!