Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kayseri Doğalgaz ve Raylı Sistem Projelerinde Engel Kalmadı

Doğalgaz ve raylı sistem projelerinin bürokratik işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Özhaseki, bir sıkıntı yaşanmaması durumunda 2004’te doğalgaz,

Zamanb>Doğalgaz ve raylı sistem projelerinin bürokratik işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Özhaseki, bir sıkıntı yaşanmaması durumunda 2004’te doğalgaz, 2005’te ise raylı sistem projelerinin hayata geçirileceğini bildirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, doğalgaz ve raylı sistem projelerinin Ankara’daki bürokratik işlemlerinin tamamlandığını belirterek, projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalara yazın başlanacağını söyledi. Özhaseki, bir sıkıntı yaşanmaması durumunda 2004 yılında doğalgaz, 2005 yılında da raylı sistem projelerinin hayata geçirilmiş olacağını açıkladı.

Enerji Piyasası Üst Kurulu tarafından ihale edilen ve 27 firmanın katıldığı doğalgaz projesi için mayıs ayında yeni bir ihalenin olacağını ifade eden Başkan Özhaseki, haziran ayında doğalgaz şebekesi için, daha sonra da raylı sistem için ilk kazmanın vurulacağını söyledi.

Özhaseki, “Doğalgaz dağıtım şebekesi için 27 firma ihaleye girecek. Sanırım Enerji Piyasası Üst Kurulu mayıs ayı içerisinde yapacağı ihalede en düşük teklifi veren üç firmayı belirleyecek. Bu firmalar arasında da yeniden gözden geçirme yapacak olan kurul, haziran ayında ihaleyi bir firmaya verecek. Hemen ardından da bu firma çalışmalarına başlayacaktır. Pilot bölgelerde doğalgaz döşemesi yapılacak." dedi.

Enerji Piyasası Üst Kurulu’nun yapacağı ihaleye katılmak için Talas Belediyesi'nin de müracaat ettiğini anlatan Özhaseki, "Biz ayrım yapmamak için diğer belediyelerin de doğalgaz dağıtımından faydalanmaları için, ihaleye alınmaları yönünde Enerji Piyasası Üst Kurulu’na yazı yazdık. Onlar da hukuki açıdan inceleme yaptıklarını ve bir problem yaşanmazsa bu belediyelerin doğalgaz ihalesi içerisine alınması söz konusu olduğunu bildirdi. Biz bu durumu daha önce belediye başkanı arkadaşlarımıza anlattık. Ancak yanlış anlaşılmalar oldu. Bu konuda ne onların ne de bizim suçumuz var.” diye konuştu.

Raylı sistem projesinin hayata geçirilmesi için hiçbir engelin kalmadığını ifade eden Özhaseki, “Öz kaynakların da içerisinde olacağı 90 milyon dolarlık proje olan raylı sistem için birçok engel çıkartıldı. Bu engellerin arasında da projenin yüzde 25’lik diliminin öz kaynaklardan karşılanması istendi. Biz bu rakamı kabul ettik. Bu yıl için 16.8 trilyon lira ödenek ayrıldı. Öz kaynakların kullanımı ile raylı sistem için çalışmalarımız başlayacak. 2005 yılında bu projenin tamamen hayata geçirilmesini hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Belsin–Kumarlı arasında düşünülen hattın, Organize Sanayi Bölgesi ile İLDEM’e kadar projeye ek yapılmak suretiyle uzatılacağı öğrenildi. Özhaseki, iki ay içerisinde Arıtma tesisinin de faaliyete geçeceğini kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kayseri-dogalgaz-ve-rayli-sistem-projelerinde-engel-kalmadi_4173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!