Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaz Dağları'na Termik Santral Dördüncü Kez Gündemde

Çanakkale’de Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice'de 65 muhtarın itirazıyla üç kez rafa kalkan Çırpılar Termik Santrali projesi 13 Eylül'de yeniden gündemde.

yapi.com.tr
Kaz Dağları'na Termik Santral Dördüncü Kez Gündemde

Çanakkale’de Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice'de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santrali projesi dördüncü kez gündemde.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, 13 Eylül’de projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu için İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı yapılacak.

Taşzemin İnşaat Madencilğin, Yenice İlçesine bağlı Çırpılar Köyü'nde, kurmak istediği santralin toplam kurulu gücü 200 megavat olacak. Yılda 2,6 milyon kömür tüketecek ve 90 adet futbol sahası büyüklüğünde bir alan 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak.

65 muhtar itiraz etmişti

Agonya Ovasındaki 75 köy muhtarının 65'inin itiraz dilekçesiyle, daha önce üç kez İDK toplantısı ertelendi.

Muhtarlar, projenin Türkiye’nin en önemli ve en değerli orman varlıklarından olan Kazdağları’na önemli çevresel zararlar vereceğini belirtiyor. Bölgede yaklaşık 25.000 kişi yaşıyor, 60 bin dönüm arazide tarım ve hayvancılık yapılıyor.

Agonya Ovası'nda dünyaya ün salan, adını Yenice'nin Kırmızı Biberi diye tanıtan Kapya Biber yetişiyor, közlenip Amerika ve Avrupa'ya ihraç ediliyor.

"Kaz Dağları, Türkiye'nin akciğeri"

Kızıyla birlikte köy köy dolaşarak muhtarların itirazlarını toplayan eski Kayatepe köyü muhtarı Hüseyin Soylu, şöyle konuştu:

“ÇED için toplantı Ocak 2016’da olacaktı fakat 65 muhtardan ıslak mühürlü imzaları toplayıp cumhurbaşkanlığına, başbakanlığa ve bakanlara teslim ettik. Son gün toplantıyı iptal ettiler.

"Mart 2016’da ikinci kez toplantı yapmak istediler. Biz yine mecliste milletvekillerine itirazlarımızı ilettik. CHP’li vekiller de toplantıya geldi. ÇED raporunu alamadılar. Ocak 2017’de üçüncü kez toplantıyı yapmak istediler. Bu sefer change.org üzerinden imza kampanyası yapıldı ve BİMER’den birçok itiraz başvurusu yapıldı. O toplantıyı da son gün ertelediler.

"Şimdi dördüncü kez yapmak istiyorlar. Yenice’nin bu sefer tüm muhtarları Kaymakamlıkta yapılan oylamada santral istemediğini söyledi. Kaz Dağları Türkiye’nin akciğeri, santral de dibine yapılmak isteniyor. Yakınında içme suyu var. Kamu kaynakları harcanarak yapılan tarımsal sulama göletleri var. Her yere ihraç edilen kapya biberi var. Dağ turizmi var. Doğayı seven herkesi buna karşı çıkmaya çağırıyoruz.”

Şu anda Çanakkale’de üçü çalışan, ikisi inşa halinde beş kömürlü termik santral var. 11 tanesi de proje aşamasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglarina-termik-santral-dorduncu-kez-gundemde_161130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!