Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazakistan-Türkiye Ticaret Hacminin 2015'e Kadar 10 Milyar Dolara Yükseltilmesi Hedefleniyor

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 10 milyar doların üzerine çıkartılmasının hedeflendiği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Kazakistan-Türkiye Ticaret Hacminin 2015'e Kadar 10 Milyar Dolara Yükseltilmesi Hedefleniyor

Almatı'da gerçekleştirilen Kazakistan-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Kazakistan Ekonomik ve Kalkınma Bakanlığı Girişimcileri Destekleme İdaresi Başkanı Kayrat Aytkeneov, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin şu anda istenen seviyede olmadığını 2015 yılına kadar bunun 10 milyar dolara çıkartılmasının hedeflendiğini anlattı.

Kazakistan Girişimciliği Geliştirme Fonu (DAMU) Başkanı Lezzet İbragimova da Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk işadamlarının ülke ekonomisinde önemli rol oynadıklarını, Türkiye'de KOBİ'lerin ülke ekonomisine önemli katkıları olduğunu, Kazakistan'da da KOBİ'leri geliştirmeyi öncelikli ekonomik politika olarak gördüklerini vurguladı.

Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Sadin Ayyıldız da Kazakistan'da KOBİ'lerin gelişmesi için uygun bir ortam bulunduğunu, ham maddeye dayalı bir ekonomisi olan Kazakistan'ın KOBİ'lerin gelişmesi için arzulu olduğunu ifade etti.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Tuna Şahin ise Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından geçen 20 yıllık süreçte önemli bir aşama kaydettiğini ve ülkenin ''dünyanın gözünü kamaştırdığını'' söyledi.

Şahin, Kazak yetkililerin yabancı işçi kotasını artırması gerektiğini, kalifiye iş gücünün ülkeye gelmesi ile Kazakistan'ın büyümesinin de hızlanacağını ifade etti.

Kazak-Türk İşadamları Derneği Başkanı (KATİAD) Zeki Pilge de konuşmasında Türk işadamlarının Kazakistan'a 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptıklarını ve 30 binden fazla istihdam sağladıklarını kaydetti.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/kazakistan-turkiye-ticaret-hacminin-2015e-kadar-10-milyar-dolara-yukseltilmesi-hedefleniyor_91200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!