Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“KDV İndirimi Sektör İçin Umut Işığı”

Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan, konutta KDV ile ilgili yapılan düzenlemelerin özellikle yeni yatırım yapacak olan inşaat firmalarına büyük destek sağlayacağını söyledi.

yapi.com.tr
“KDV İndirimi Sektör İçin Umut Işığı”

Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan, yapı ruhsatını Ocak 2017’den sonra alan konut inşaatı projeleri için metrekare vergi değeri bin ile 2 bin TL arasında olanlardan yüzde 8 oranında KDV alınmasının özellikle yeni yatırım yapacak olan inşaat firmalarına büyük destek niteliğinde olduğunu söyledi.

ArıkanArıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan

Öte yandan konut teslimlerinde alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirilme süresinin Eylül 2017’ye kadar uzatılması sektör için bir umut ışığı olduğunu ifade eden Habip Arıkan, “Bireysel konut alıcıları konut satın alırken KDV sebebiyle alım kararlarını uzatıyorlardı. Bu kararla satın alma sürecinin de kısalacağını öngörüyorum. Bununla beraber satış vaadi sözleşmesi ile gerçekleştirilen konut satışlarında binde 9.48 oranında uygulanan damga vergisi vatandaşa yansıyan ek bir maliyet olarak göze çarpıyordu. 1 milyon TL’lik bir ev için yatırımcı 10 bin TL daha ödüyordu. Bu düzenlemeyle birlikte vatandaşın yaklaşık yüzde 1 oranında kar edeceğini söyleyebilirim. Hem müteahhit hem de konut alıcısına yönelik gerçekleşen bu düzenlemeler ile birlikte 2017 yılında beklenen konut satış rakamlarını artıracağına inanıyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kdv-indirimi-sektor-icin-umut-isigi-_155939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!