Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kedili Ankara Logosu Meclis Gündeminde

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Anakent Belediye Meclisi’nin haziran ayında gerçekleştirilen oturumunda, CHP üyelerinin 31 muhalif oyuna karşın 59 oyla Ankara şehrinin logosu olarak belirlenen “Gülen Ankara Kedisi” hakkında soru önergesi verdi. “Gülen Ankara Kedisi” olarak isimlendirilen logonun özgün bir tasarım olmadığını vurgulayan

Cumhuriyet Ankara
Kedili Ankara Logosu Meclis Gündeminde

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Anakent Belediye Meclisi’nin haziran ayında gerçekleştirilen oturumunda, CHP üyelerinin 31 muhalif oyuna karşın 59 oyla Ankara şehrinin logosu olarak belirlenen “Gülen Ankara Kedisi” hakkında soru önergesi verdi.

“Gülen Ankara Kedisi” olarak isimlendirilen logonun özgün bir tasarım olmadığını vurgulayan Dibek, logonun dünya çapında müzikseverler tarafından yakından bilinen Sir Andrew Llyod Webber’in ünlü “Cats” (Kediler) müzikalinin afişi ile neredeyse birebir aynı olduğunu belirtti. Dibek, ilk olarak 1981 yılında sahnelenen, 2002 yılına kadar gösteriye kesintisiz devam eden, milyonlarca insanın hafızalarına kazınmış müzikal afişi ile Ankara logosu yanyana incelendiğinde önemli benzerlikler olduğunu kaydetti. Dibek benzerlikleri şöyle sıraladı:

“İki logo yanyana incelendiğinde, öncelikle konseptlerinin bire bir aynı olduğu, her ikisinin de siyah zemin üzerine iki kedi gözü yerleştirilmesiyle oluşturulduğu, gene siyah zemin üzerine beyaz harflerle yazılan yazıların karakterlerinin aşırı benzerlik gösterdiği görülmektedir.”

Dibek’in İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle logoya ilişkin şu soruları yöneltti:

* “Gülen Ankara Kedisi” olarak isimlendirilen logo kim tarafından tasarlanmıştır?

* Tasarımcı ne şekilde, hangi kriterler çerçevesinde, kim tarafından belirlenmiştir?

* Tasarım maliyeti ne kadar olmuş, tasarımcıya ne kadar ödeme yapılmıştır?

* Tasarım özgün bir tasarım mıdır?

* Tasarımın dünyaca ünlü müzisyen Andrew Llyod Webber’in bütün dünya kamuoyu tarafından bilinen CATS (Kediler) müzikalinin afişine olan benzerliği, lansmanını yapan yetkililerce bilinmekte midir?

* Logonun Cats müzikal afişine benzerliği biliniyorsa, bu benzerlik nedeniyle doğabilecek telif ve benzeri yükümlükler için ilgili firmalarla temas kurulmuş ve kamuoyunun zarara uğramasını engellemek için gerekli girişimler yapılmış mıdır?

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kedili-ankara-logosu-meclis-gundeminde_80630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!