Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'ye Orman Uyarısı

Uluslararası çevre örgütü WWF'nin genel müdürü, Çevre ve Orman Bakanı Pepe'ye mektup yolladı:Türkiye'nin ormanlarla ilgili taahhütlerini unutma

Radikal
Türkiye'ye Orman Uyarısı

b>Uluslararası çevre örgütü WWF'nin genel müdürü, Çevre ve Orman Bakanı Pepe'ye mektup yolladı:Türkiye'nin ormanlarla ilgili taahhütlerini unutmayın, 2B kararını tekrar gözden geçirin.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Genel Müdürü Claude Martin, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye gönderdiği mektupta, TBMM'nin yeni yasama dönemine başlamasıyla birlikte yeniden gündeme gelmesi beklenen orman vasfını yitirmiş alanların (2B) satışına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.
WWF-Türkiye'nin verdiği bilgiye göre, orman vasfını yitirmiş alanların satışına izin verecek anayasal ve yasal düzenlemeler, dünya çevrecileri tarafından da izleniyor. Dünyanın en etkili ve örgütlü doğa örgütü kabul edilen, Hollanda merkezli WWF'nin genel müdürü Claude Martin, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye geçen hafta gönderdiği bir mektupla görüşlerini iletti.
Mektubunda, Türkiye'nin Avrupa ormanlarının korunması konusunda çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Martin, Pepe ve hükümetten yapılması planlanan değişikliği yeniden gözden geçirmesi talebinde bulundu.
Avrupa'daki doğal ormanların giderek azaldığını ve bu durumu endişe verici bulduklarına dikkati çeken Martin, yapılmak istenen düzenlemeye sadece çevreci örgütlerin değil, bilim adamlarının da karşı çıktığını öne sürdü.

WWF: Yardıma hazırız
Düzenlemede mutlaka bir fikir birliğinin sağlanması gerektiğini ifade eden Martin, bu amaçla hükümetin tüm taraflarla diyaloğa girmesi gerektiğini belirtti.
Martin, Çevre ve Orman Bakanı Pepe'ye gönderdiği mektubunda, Türkiye'nin,
'4. Avrupa Orman Bakanları Konferansı Viyana Deklarasyonu'nda orman alanlarının korunması yönünde taahhüdü bulunduğuna işaret ederek, şunları belirtti: "Türkiye'nin, Viyana Deklarasyonu'nda, (Korunan ormanlar ağının, genişlik ve temsiliyet açısından geliştirilmesi ve yönetimlerinin koruma amacına göre etkinleştirilmesi) taahhüdü var. Deklarasyonun uygulanması hususunda WWF olarak Türkiye'ye yardıma hazırız."


http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-orman-uyarisi_5962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!