Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kemeraltı’nda Dönüşüm için Yol Haritası Çizildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basmane ve Kemeraltı’nda tarihi dönüşüm için bölge halkını, esnafı, otelcileri, Musevi cemaatinin temsilcilerini, yatırımcı işadamlarını bir araya getirdi. Dün ve bugün yapılan çalıştayda Basmane oteller bölgesi, Havralar bölgesi ve Anafartalar Caddesi’nde yapılacak tarihsel dönüşüm hakkında bilgi verildi.

yapi.com.tr
Kemeraltı’nda Dönüşüm için Yol Haritası Çizildi

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basmane ve Kemeraltı’ndaki tarihi dönüşüm için çalışmaları hızlandırdı. Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir’in tarihi bölgesindeki çalışmalar için yöre halkını, esnafı, otelcileri, Musevi cemaatinin temsilcilerini, bölgeye yatırım yapmak isteyen işadamlarını biraraya getirdi. Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda dün başlayan, bugün de devam eden çalıştayda Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı tarihi dönüşüm projesinin stratejik planı katılımcılarla paylaşıldı. Toplantıya katılanlar da bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alırken, görüş ve önerilerini de dile getirdi.

Dün Basmane oteller bölgesi, bugün öğlene kadar Havra Sokağı ve civarı, öğleden sonra ise Mezarlıkbaşı’ndan Basmane’ye kadar olan Anafartalar Caddesi’nin tek tek ele alındığı toplantıya yaklaşık 100 kişi katıldı. Çalıştaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Figen Selvitopu, Konak Belediyesi Eski Başkanı Muzaffer Tunçağ, Prof. Dr. İlhan Tekeli, TARKEM Başkan Vekili Uğur Yüce, Musevi Cemaati Başkanı Sami Azar da katıldı.

Tarihi dönüşüm

Toplantıyla ilgili bilgi veren Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Yüce, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarih projesinin tarihi alanlarla ilgili stratejik planının bittiğini belirterek, “O plan doğrultusunda tespit edilmiş olan alt bölgeler için düzenlenen çalıştaya katıldık. Yöre insanından, esnaftan ve mülk sahiplerinden çok ciddi katılım oldu. Herkes fikrini söyledi. Gayet güzel ve verimli bir toplantı oldu” dedi.

Ege Genç İşadamları Derneği Eski Başkan Vekili ve Havra Sokağı Esnafı Başar Manisalı ise Havralar Bölgesi’ndeki çalışmalarla ilgili bölüme katıldığını ve görüşlerini dile getirdiğini söyledi. Manisalı, “Buranın eski günlere dönmesi, atıl sokakların canlanması için projeler sunulup İZSU drenaj çalışmalarına başlayacak. Böylece Kemeraltı’nı su basması önlenecek. Kemeraltı’nın güneşten korunması için de çarşının üstü kısmen kapanacak. Ayakkabıcıların terk ettiği bölge değerlendirilecek. Havralar öne çıkarılacak ve turizme açılacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kemeraltinda-donusum-icin-yol-haritasi-cizildi_123609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!