Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Mardin Dosyası Geliştirilecek

Kent Konseyi Mardin'i Masaya Yatırdı

Mardin’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki eksikliklerinden dolayı dosyasının geri çekilmesi üzerine kent konseyi tarafından hummalı bir ça

Zamanb>Mardin’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki eksikliklerinden dolayı dosyasının geri çekilmesi üzerine kent konseyi tarafından hummalı bir çalışma başlatıldı. Mardin Müze Müdürlüğü’nde aralarında ODTÜ, Bilkent ve Harran üniversitelerinin öğretim üyelerinin de bulunduğu geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Fransa Büyükelçiliği 1. Müşteşarı Jacgus Sturn’un eşi Marie Laure Sturn, Belediye Başkanı A. Kadir Tutaşı, Vali M. Temel Koçaklar, kent konseyi üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Toplantıda söz alan Marie Laure Sturn, tarihi mirasa saygısı olanların, bir çatı altında toplanarak Mardin’in dünya kültür mirası listesine dahil edilmesi için bir hareket başlatmalarını istedi.

Mardin’in bir dünya mirası ve dünya kenti olduğuna inandığını söyleyen Sturn, Hollanda, Danimarka ve birçok AB ülkesinden aydın ve tarihi sevenlerin Mardin’in UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine girmesi için seferber olduğunu söyledi.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydan Balamir ise, “Tarihi kentlerin korunması, akupunktur sistemi restorasyonlar ve projelerle mümkündür.” şeklinde konuştu.

Mardin Belediye Başkanı A. Kadir Tutaşı da, Mardin’in tarihi konumunun korunması için verilen desteğe ve gösterilen hassasiyete teşekkür etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-konseyi-mardini-masaya-yatirdi_5050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!