Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kent Suçlarının Takipsiz Kalmasına Müsaade Etmeyeceğiz'

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, 16:9 İstanbul Projesi'yle ilgili bir açıklama yayınlayarak kent suçlarının takipçisi olunacağını belirtti.

yapi.com.tr
"Kent Suçlarının Takipsiz Kalmasına Müsaade Etmeyeceğiz'

Sol Gazetesi'nin haberine göre, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, İstanbul'un siluetini bozmaları nedeniyle tartışma konusu olan 16:9 İstanbul Projesi'yle ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, geçtiğimiz günlerde hakkında yıkım kararı çıkan 16:9 İstanbul gökdelenlerinin mevcut yargı kararına uygun olarak yıkılması süreci ile bu olayda kamu adına görevini kötüye kullananlar hakkında yasal süreçlerin başlatılması sürecinin takipçisi olunacağı vurgulandı.

TMMM tarafından yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

Basına ve kamuoyuna,

“16:9 İstanbul Projesi” tipik bir kent suçuydu…

Şimdi hemen yanına bir yenisini ekleyecekler!

Tarihi yarımadanın siluetini bozan, Zeytinburnu’ndaki 16:9 İstanbul gökdelenlerine yıkım kararı çıktığı basına kısa süre önce yansımıştı.

Bu oyunu daha önce onlarca projede görmüştük… Özel izinlerle yapılan inşaatlar, inşaat aşamasında gelen eleştiriler sonrasında birkaç göstermelik mahkeme kararı, biraz “tıraşlama” biraz tepki soğurma ve sonra yola devam…

Şimdi de 16:9 Projesi’nin hemen yanında yer alan Zeytinburnu Tank Bakım Fabrikası arsası imara açılıyor… Kente karşı işlenen suçlara bir yenisi daha eklenmek üzere…

Başbakan’ın Zeytinburnu’ndaki gökdelenlerin müteahhidine “tıraşlayın” talimatı verdiğini, talimatının yerine getirilmemesinden dolayı küsüp, yıllarca o müteahhit ile konuşmadığını öğrendik…Bu talimatın açığa çıkmasının ardından İBB Başkanı Topbaş’ın “siluete bu kadar etki edeceğini tahmin edemedik, çok üzgünüz” diyen açıklamalarına da şahit olduk…

Ne Başbakan ne de İBB Başkanı kamuoyuna masumu oynayarak kendini aklayamaz.

Kamu adına görev yapan bu kişilere hiç kimse, kent suçlarına duygusal açıklamalarla yaklaşamayacağını hatırlatmıyor olmalı…

 Eğer gerçekten niyet İstanbul’un siluetinin ya da tarihi değerlerinin korunmasıysa, sadece 16:9 projesini değil daha önce bile isteye izin verilen Gökkafes, Taksim Park Oteli, Kadıköy Hilton Double Tree Otel’i ve daha onlarcası sayılabilecek “çılgın proje” derhal yıkılmalıdır.

Güzel İstanbul’umuzda hayata geçirilen yağma projelerinin, AKP’nin cehaletinden kaynaklanmadığının, İstanbul’un yıllardır bizzat bu kişilerin verdiği izinlerle yağmalandığının farkındayız.

Kent suçlarının takipsiz kalmasına müsaade etmeyeceğiz.

Bu çerçevede, açıkça suç teşkil eden bu projelere örnek olan 16:9 İstanbul Projesi’nin mevcut yargı kararına uygun olarak yıkılması süreci ile bu olayda kamu adına görevini kötüye kullananlar hakkında yasal süreçlerin başlatılması sürecinin takipçisi olacağız.

Saygılarımızla,

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-suclarinin-takipsiz-kalmasina-musaade-etmeyecegiz_114806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!