Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başbakan'a "İstanbul Silueti" İle Yüklendi!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a seslenerek "Sultanahmet Camii'nin siluetini bozan görüntüyü düzeltelim. O minareleri yeniden ortaya çıkartacak değişikliği yapalım" dedi.

yapi.com.tr
Başbakan'a "İstanbul Silueti" İle Yüklendi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul ile ilgili söyledikleri gündeme damgasını vurdu.

İşte satırbaşları:

"Bir bedende iki ruhu sinemada, romanlarda, hikayelerde görürsünüz. Bizde çift kişilikli siyasetçi var mıdır? derseniz. Adını siz daha iyi biliyorsunuz.

Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuştu. Sayın Erdoğan'ın konuştuklarına katılıyorum. Ama şunu söylemekten kendimi alamıyorum. Sayın Erdoğan'ı fena işletmişler. Kendisini anlatıyor adeta. Ama farkında değil.

İstanbul'da Sultanahmet Camii'ne bakılınca sadece minareleri görünürdü. Ama şimdi bakın, hani tarihe saygılıydın? nasıl oldu? Gözünüzü rant bürüdü.

Çamlıca Tepesi sit alanıydı, yeşil alandı. Önce Başbakan gitti, villa yaptı, etrafını çevirdi. Hani sit alanı. İstanbul'da tarihe, yeşile saygı için atılacak her adımı destekleyeceğiz. İstanbul nasıl yağmalandı. 2009-2013 yılları ara İmar Komisyonu'na gelen dosya sayısı 9957. Nasıl daha fazla kat nasıl alabilirim diye. Sayın Başbakan Sultanhamet'e yapılan o durumu düzeltelim, o minareleri yeniden ortaya çıkartacak değişikliği yapalım.

Meşhur bir müteahhidimiz var, gazetelerde görüyorsunuz. Bakırköy'de bir arazisi var. İnşaat alanı 64 bin metrekare. Ama diyor ki bu bana yetmez. 190 bin metrekareye çıkarmak istiyorum diyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi oy birliğiyle, 'Bu kadar olmaz' deyip reddediyor. Aynı vatandaş, Ankara'ya geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gidiyor. Buradan onay alıyor. Bakanlığın izniyle bu alan 190 bin metrekareye çıkarılıyor. Sayın Erdoğan'a soruyorum, yeşil diyorsun, yüksek bina yapmayın diyorsun, doğaya, tarihe saygılı olun, millet sizi affetmez diyorsun. Bu izni veren kişi senin bakanın. Bu izin senden izin alınmaksızın verilmez. Şimdi sana soruyorum. Sen bu bakanı görevden alacak mısın, alamayacak mısın?

Esenyurt'ta Belediye Başkanı kalkıyor kendi kendine plan yapıyor. Gönderiyor Büyükşehir'e. Büyükşehir olmaz diyor bu benim yetkim sen nasıl yaparsın. O da elinin tersiyle itiyor Büyükşehir'iç. "Sana ne kardeşim. Kapı gibi Recep Tayyip Erdoğan benim arkamda. Yaparım ben planı" diyor. Yapıyor planı, yasalara aykırı inşaat ruhsatı veriyor.

İstanbul'da yeşil alan bırakmadılar. Türkiye'nin ne büyük parkının temelini İzmir'de attık, rant değil. İnsanlar spor yapsın diye. Yerel Yönetim Sempozyumu'nda konuşuyor ama bilboardlarda yüksek binaların reklamı.

Sultanahmet Camii'nin minarelerini o yüksek binalarla nasıl kirlettiniz farkında mısınız?

2B'yle ilgili projemizi açıklamış adına da 'Barış Yolu' demiştik. Orman köylüsünden hiç bedel alınmadan üzerine yapılacak dedik. Çünkü orman köylüsü en yoksul köylü".

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakana-istanbul-silueti-ile-yuklendi_106832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!