Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kentsel Dönüşüm Kapsamında İstanbul’u Küçültmeliyiz"

Sanayileşme ve modernleşme adı altında 75 milyon vatandaşımızın 55 milyonunu şehirlere yerleştirdik. Sonunda 15 milyonluk İstanbul, 5 milyonluk Ankara, 4 milyonluk İzmir, milyonu bulan nüfuslarıyla Bursa, Adana, Samsun, Konya şehirlerine sahip olduk.

2 "Kentsel Dönüşüm Kapsamında İstanbul’u Küçültmeliyiz"

Şehirlerimizde ki insanların büyük çoğunluğu yaşantısından ve halinden memnun değil, baba ocağının özlemi içinde fakat iş, eğitim, sağlık ve gelecek endişesi nedenleriyle dönememekteler, çocuklarını dönmeye ikna edemiyorlar. Oysa çoğu gelişmiş ve modern ülkede ülkemizdeki kadar milyonluk şehir özellikle İstanbul gibi 15 milyonluk şehir bulunmuyor.

Örneğin Almanya, toplam nüfusu 81 milyon yani Türkiye’den fazla üstelik yüz ölçümü daha az. Almanya’nın en kalabalık şehri 3.5 milyonluk Berlin onu sırasıyla 1.750.000 nüfuslu Hanburg, 1.250.000 nüfuslu Münih ve 1.000.000 nüfuslu Kölh tahip ediyor.

Fransa'nın ise toplam nüfusu 66 milyon, Türkiye’nin yaklaşık yarısı yüzölçümüne sahip. Fransa’nın en kalabalık şehri 2.200.000 kişilik Paris, onu sırasıyla 850.000 nüfusuyla Marseille, 470.000 nüfusla Lyon takip ediyor. İngiltere'nin de nüfusu 51 milyon olup yüzölçümü Türkiye’nin yarısı kadar yok. İngiltere’nin en kalabalık şehri 7.5 milyonluk Londra, onu 1 milyonluk Birmingham, 610.000 nüfuslu Glasgow, 470.000 nüfuslu Liverpool izliyor.


Sanayileşmiş Avrupa’nın şehir nüfusları ile sanayileşmekte olan Türkiye’nin şehir nüfusları karşılaştırıldığında bir terslik olduğu ortada.
Kamu oyunda oluşmaya başlayan Kentsel Dönüşüm Bilincini doğru yönlendirmeliyiz. Milyonluk şehirlerimizi daha da büyütecek proje ve yatırımlar yerine nüfusu baba ocağına geri döndürecek projeler ve yatırımlar gerçekleştirmeliyiz.

Bugün 10 bin, 30 bin nüfusa sahip olan Anadolu kasabalarını iş, kültür, yaşam açısından cazip hale getirip nüfuslarını ters nüfus göçüyle doğalarını bozmadan 250 bin, 500 bin düzeyine çıkartmalı ve canlandırmalıyız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-kapsaminda-istanbulu-kucultmeliyiz_133531.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbul'da boğuluyoruz! Hafta sonları biraz mavi biraz yeşil görmek umuduyla saatlerce yolda kalıyor sonunda insan istifinden mavi ve yeşili göremeden dönüyoruz. Ekonomi, kültür, eğitim sadece büyük şehirlerde değil küçük şehirlerde de olmalı ki insanlar doğdukları yerde doyabilsinler, İstanbul küçülebilsin... YANITLA
  • Bende ülkemizdeki şehirlerin haddinden fazla kalabalık olduğu kanaatindeyim ve bir hususu açıklamak istiyorum. Avrupa şehirleri bizdekiler kadar dar ve sıkışık alana kurulmamış, daha geniş alana kurulmuştur. Diğer yandan bugün Avrupa şehirlerinde merkezde yaşayanlar zaten yerli nüfustan çok göçmenler ve gençler, belli bir yaş üstü. Avrupalı, şehir etrafındaki kasabalarda, köylerde ikamet ediyor YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!