Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentsel Dönüşüm Sözde Kaldı

17 Ağustos felaketinin verdiği dersler kentsel dönüşümün gerekliliğini ortaya koymuştu. Ancak 11 yıldır kentsel dönüşüm projesi kapsamında güvenlik bir eve yerleşen tek bir kişi bile yok.

Radikal Gazetesi
Kentsel Dönüşüm Sözde Kaldı

17 Ağustos felaketinin verdiği dersler kentsel dönüşümün gerekliliğini ortaya koymuştu. Ancak 11 yıldır kentsel dönüşüm projesi kapsamında güvenlik bir eve yerleşen tek bir kişi bile yok

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte hazırladığı deprem senaryosunda İstanbul’da 10 ilçede 50-60 bin binanın yıkılacağı öngörülüyor. Yani bu binaların acil olarak yıkılıp yeniden yapılması ya da güçlendirilmesi gerekiyor. Ancak Marmara Depremi’nin 11’inci yılında sadece altı ilçede veri oluşturmak için binalar incelemesi yapılabildi. Öte yandan sadece pilot bölge olarak belirlenen Zeytinburnu Sümer Mahallesi için kentsel dönüşüm çalışması başlatılabildi. Küçükçekmece Kayabaşı’ndeki konutların yapımına başlandı ancak şimdilik İstanbul’da depreme karşı güvensiz evlerinden yapılan güvenli konuta taşınan  hiç kimse yok.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve JICA çalışması kapsamında  büyüklükleri 6.9, 7.4, 7.5 ve 7.7 olan depremlerin, mahalle bazında tüm alt ve üstyapılarda meydana getireceği olası hasar miktarları belirlendi.

40 milyar dolar zarar

2000 yılı verilerine göre yaklaşık 725 bin bina, 3 milyon 40 bin hane ve yaklaşık 9 milyon gece nüfusuna tekabül eden durumda 7.5 veya 7.7 büyüklüğü civarında bir deprem olursa, 50-60 bin civarında ağır hasarlı bina, 500-600 bin civarında evsiz aile, 70-90 bin civarında ölü, 135 bin ağır yaralı olacak.  Yaklaşık 40 milyar dolar maddi kayıp yaşanacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı araştırmalara göre İstanbul kıyılarında oluşması olası en büyük dalga yüksekliği 5.56 metre. Tsunami dalgasının kıyılara erişme zamanı sekiz dakika, kıyılarda ilerleme mesafesi ise 150 metreden az olarak hesaplandı.

Tehlikedeki 10 ilçe

Depreme dayanıklılığı ölçmek için öncelikli olarak belirlenen Avcılar, Küçükçekmece, Fatih, Fatih ile birleştirilen Eminönü, Bakırköy, Bayrampaşa, Adalar, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Bahçelievler olmak üzere 10 riskli ilçede bina taraması yapılarak deprem dönüşümüne esas teşkil edecek veri toplama çalışması başlatıldı.  ODTÜ, İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin önerisiyle belirlenen yöntemle kademeli bir değerlendirmeye tabi tutulan bina taramaları altı ilçede tamamlandı. Çalışmaya göre, altı  ilçede toplam 146 bin 987 binadan 42 bin 500’ünün riskli olduğu tespit edildi.

Güngören tehlikede

Çalışmada 9 bin 538 binadan 7 bin 300’ü (yüzde 77) riskli tespit edilen Güngören ilçesi en riskli ilçe çıkarken, 20 bin 424 binadan 15 bini (yüzde 73) riskli olarak tespit edilen Bahçelievler ise ikinci yüksek riskli ilçe oldu. Tarama çalışması yapılan ilçeler arasında risk sıralamasında 19 bin 973 binadan 6 bin 150’si (yüzde 31) riskli tespit edilen Bayrampaşa üçüncü, 53 bin 138 binanın 9 bini (yüzde 17) riskli tespit edilen Küçükçekmece dördüncü, 16 bin 30 binadan 2 bin 300’ü (yüzde 14) riskli tespit edilen Zeytinburnu beşinci, 27 bin 884 binadan 2 bin 750’si (yüzde 10) riskli görülen Fatih ise altıncı sırada yer aldı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-sozde-kaldi_82020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!