Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Yıkım Aşamasında Durdu

İstanbul Adalet Sarayı’nın karşındaki mahalle sakinleri kentsel dönüşüm mağduru oldu. 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları yıkım aşamasında durdu.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüm Yıkım Aşamasında Durdu

Kağıthane Hürriyet Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları 2012 yılında NAS Yatırım Gayrimenkul şirketi tarafından başlatıldı. Bölge sakinlerinin bir kısmı şirketle anlaştı, bir kısmı anlaşmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi Kiptaş da 2018 yılının ilk yarısında şirketle anlaşarak kentsel dönüşüm sürecine resmi olarak dahil oldu. Yıkımı yapılan evlerin sahiplerine kira ödemeleri yapıldı. Ödemelerin bir kısmını şirket, bir kısmını da Kiptaş yaptı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; 2019 yılının sonunda Kiptaş ve şirket arasında imzalanan sözleşmenin süresi doldu ve iki şirket çeşitli nedenlerle mahkemelik oldu. Dava arabulucu aşamasında. Kiptaş, 21 Mayıs’ta yurttaşlara yolladığı yazıda sürece yer vererek Nas Yatırım şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve sözleşmenin geçerliliğini yitirdiğini bu nedenle de yapılan harcamaların sonlandırıldığını belirtti.

 

 

Bölgede parsel ve/veya ada bazlı anlaşmaların yapılmasının hedeflendiği belirtilen yazıda şirkete başvuru yapılması istendi. Bu süreçte bölgede kentsel dönüşüm tıkanma noktasına geldi.

Evi yıkılan Şenol Buran, “2015 yılında anlaştık. 3 yıl içinde bitirip teslim edeceklerini söylediler. Anlaşmaya göre 45 bin lira ödeyecektim. Kiptaş’la şirketin arasındaki sorun bizim sorunumuz değil. Son 6 aydır kira ödemesini alamıyoruz. Evler yıkıldı, moloz yığını duruyor. Dairemiz dursaydı en azından kiraya verirdik. Hiçbir gelirimiz yok. Beklentimiz kiralarımızın ödenmesi ve evlerimizin bir an önce yapılması.” derken; İbrahim Sezgin de mahallede birçok kişinin kira almadığı için kendi kirasını ödeyemez hale geldiğini anlattı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-yikim-asamasinda-durdu_180433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!