Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Kentsel Dönüşümde Halk Yönetime Güvenmeli"

Mekke Belediye Başkanı'nın daveti üzerine Mekke'ye giden Başkan Kadir Topbaş, Ummal-Qura Üniversitesi'nde 'İstanbul'da Kentsel Dönüşüm uygulamaları' konusunda konuşma yaptı.

yapi.com.tr
"Kentsel Dönüşümde Halk Yönetime Güvenmeli"

Mekke Prensi'nin himayesinde yapılan toplantıya, Mekke Belediye Başkanı Dr. Osama Al Baar,  Mekke Vali Yardımcısı Dr. Abdülaziz Al Khodari ve çok sayıda akademisyen ve devlet yöneticisi katıldı. Açılış konuşmasını Mekke Prrensi Halid El Faysal'ın yaptığı toplantıda, Mekke'de çarpık kentleşme ve dönüşüm çözümleri konuşuldu.

İstanbul'da 1460 hektarda dönüşüm yapılıyor

İstanbul'da 1460 hektarda dönüşüm yapıldığına dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, halkın yönetime güvenmesinin ve kent yönetiminin kendisini düşündüğünü anlamasının önemi üzerinde durdu. Topbaş, üniversitelerin ürettikleri bilgiyi halkla paylaşmasının da çok önemli olduğunu kaydederek, "Burada bir küsünün açılmış olması çok önemli. Akademik çevrenin ekonomik ve sosyal çevre ile bütünleşmesi çok önemlidir. Bilgilerin raflarda kalması değil, insanlarla paylaşılması önemli" dedi.

Topbaş,Topbaş, Mekke kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi aldıTopbaş, "Gecekondu bölgelerinde dönüşümü nasıl yapıyorsunuz" şeklindeki bir soruya ise şu cevabı verdi:

"Biz vatandaşı ikna ediyoruz. Kimseyi yurdundan etmiyoruz. İsterseniz burada yaşayın, isteseniz başka yerde. Şayet burada yaşmak isterse bir vatandaş, bina yapılana kadar kirasını devlet veriyor başka yere yerleşiyor. İnşaat bitince yeni evine geliyor. Malikine konut, kiracısına başka yerden kira öder gibi konut veriyoruz. Biz dönüşüm bölgelerinde önce bir STK, dernek kurduruyoruz. Onlar, vatandaşlar ile aramızda köprü oluyor. Kendi içlerinde örgütleniyorlar. İşleri böyle takip ediyoruz".

İlkİlk kez Osmanlı döneminde çizilen Mekke haritası

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumde-halk-yonetime-guvenmeli_105587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!