Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüme Galatasaray Atağı!

6 Nisan'da yıkımın başlatılacağı Gaziosmanpaşa’da, Galatasaray, 250 dönümlük arazide proje geliştirecek. Kulüp, 200 gecekondu sahibine evini verip, kalan alana altyapı tesisi kuracak.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüme Galatasaray Atağı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Nisan'da törenle yıkımı başlatacağı İstanbul Gaziosmanpaşa'da dönüşümün yıldızları spor kulüpleri oldu. Gazisomanpaşa Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Yasası ile çalışmalarına hız kazandırdı. 450 bin nüfuslu ilçenin riskli olarak yüzde 15'lik kısmı dönüşüm kapsamına alındı. Erdoğan'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katılımıyla gerçekleştireceği yıkımlarla, 60 dönümlük alanın dönüşümü başlayacak. Özel sektörün de desteği ile sürecek dönüşümde bölgeye inşaat firmaları rağbet gösteriyor. Habertürk Gazetesi’nin haberine göre bölgedeki 250 dönümlük araziye futbol kulüplerinden talep geldiğini anlatan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, "Galatasaray Kulübü burada kentsel dönüşüm yapacak, geri kalan bölgeye altyapısını taşıyacak. 200'e yakın gecekondu sahibi var. Onlarla görüşmeleri biz yapacağız, Galatasaray gelip onların konutlarını yapacak. Beşiktaş da devredeydi ama Galatasaray ile sözleşme aşamasına geldik" dedi. Geçmişte ünlü futbolcuların yetiştiği Gaziosmanpaşa'da 9 tane futbol kulübünün altyapı tesisi var. Erhan Erol, Küçükköy, Beşyüzevler gibi bölgedeki semt kulüplerinde ünlü futbolcuların yetiştiğini hatırlattı.

Yeni hayat için hedef 2014 sonu

İstanbul haritasının ortasında kalan lokasyonu ile de ilgi çeken bölgede, metro inşaatının da bitmesiyle daha da hareketlilik yaşanması bekleniyor. Gecekondulaşmadan, büyük projelerin yapılaşmasına geçen bölgede, 2014 sonunda yeni yaşamın başlaması bekleniyor.

Devlete güvendim

2 katlı gecekonduda oturan Fehmi Özer, dükkân ve evini dönüşüme vererek, şimdi 2 kira yardımı ile yeni hayatının başlayacağı günü bekliyor. Özer, "Evimizi yaptığımızda hazır beton yoktu. Depremde dayanmasına şaşırdık. Normal müteahhitlere güvenemedim. Tapusuz ev, ama belediye ve devlet olunca imzamı verdim" diye konuştu.

48 yıldır Gaziosmanpaşa'da oturan Kayrak Ailesi, 200 metrekarelik gecekondularını dönüşüme verdi. 4 kardeş arasında çıkan anlaşmazlık için devreye kentsel dönüşüm ekipleri girdi. Mekanik, torna işi yapan Mehmet Kayrak, belediyenin inşa ettiği projede bekçi olarak işe başladı. Gönül Kayrak ise çalışanların yemeklerini yapıyor.

Gazisomanpaşa'da tüm arazi sahipleri ile tek tek anlaşmalar imzalanıyor. Yıllardır süren mülkiyet davalarının Kentsel Dönüşüm Yasası ile çözümlenmesi ile hız kazanılan dönüşümde 2013 yılında 15 bin yeni daire inşaatına başlanacak. Özel sektörün de dönüşüme destek olduğunu ifade eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, “Burada vatandaşların Haliç manzaralı, Vialand manzaralı evi olacak" dedi. Bölgede yıkım yapılan evlerin sahipleri, kura yoluyla yeni evlerine sahip oluyor. Disneyland'in bir benzerinin yapıldığı Vialand projesi ise, yeni Gaziosmanpaşa projelerinin hemen yanı başında bulunuyor. Gecekondu sahiplerinin Aralık 2014'te yeni evlerine taşınmaları öngörülüyor. 7 mahalle 11 bölgede başlayacak dönüşüme, dönüşüm kapsamında olmayan bölgelerden de talep olduğunu söyleyen Erol, "Biz burada kentsel, kurumsal ve kültürel dönüşüm yapıyoruz. 100 hektara yakın alanı dönüştüreceğiz ve Türkiye'ye örnek olacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusume-galatasaray-atagi_106862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!