Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kilyos Plajı'na Atıksu Arıtma Tesisi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Haliç’e yapılmasına onay vermediği ve tepkilere neden olan 'temel atmama' töreni düzenlediği biyolojik atıksu arıtma tesisini, Kilyos’ta sera bahçelerinin bulunduğu araziye yapacağı iddia edildi.

yapi.com.tr
Kilyos Plajı'na Atıksu Arıtma Tesisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı İmamoğlu’nun, İstanbul’a 2 tane yeni biyolojik arıtma tesisi yapacaklarını, daha önce yapımına başlanmış 2 biyolojik arıtma tesisini de tamamlayacaklarını açıklamıştı.

DHA’da yer alan habere göre; İmamoğlu’nun sözünü ettiği iki yeni arıtma tesisinden biri olan, Gümüşdere Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, İSKİ’nin 2020 yılı yatırım projeleri arasında yer aldı. Yatırım programına göre, proje bedeli 60 milyon TL olarak hesaplanan tesis için, 2020 yılında 6 milyon TL’lik kaynak ayrıldı. Proje için 2021 ve 2022 yıllarında 25’er milyon, 2023 yılında ise 4 milyon TL’lik yatırım yapılması öngörülüyor.

Aynı yatırım programına göre, ikinci arıtma tesisi ise Başakşehir’e yapılacak. Yatırım programında 'Başakşehir İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' adıyla yer alan tesis için 2020 yılında 2 milyon TL’lik yatırım yapılacak. Projenin toplam tutarı ise 20 milyon TL.

Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2. Kademe ve Deniz Deşarjı ile Paşaköy 3. Kademe İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatları da tamamlanacak.

Sarıyer Gümüşdere köyünde, Maliye Hazinesi’ne ait araziye yapılacak arıtma tesisi 2013 yılında da gündeme gelmişti. Hazineye ait 590 dönümlük arazinin 79 dönümlük kısmı, 'İleri biyolojik arıtma tesisi' yapılmak üzere İSKİ’ye devredilmişti. Arazi üzerine kurdukları seralarda sebze yetiştiren vatandaşlar, tahsis olayına tepki göstermiş, Ziraat Mühendisleri Odası’na şikayette bulunmuştu. Odanın yaptığı girişimler sonrasında arazinin, tarım dışı amaçlı kullanım kararı iptal edilmişti. Ancak arıtma tesisinin aynı bölgede yapılması, İSKİ’nin 2020 yılı yatırım programına yeniden girdi.

Söz konusu sera bahçeleri, Kilyos’un ünlü kumsalına kadar uzanıyor. Kumsalın, arıtma tesisi ile yok olmasından endişe ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kilyos-plajina-atiksu-aritma-tesisi_176214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!