Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.


KİPTAŞ’ın Dönüşüm Çalışmalarına İktidardan Destek Yok

İBB iştiraki KİPTAŞ’ın Genel Müdürü Ali Kurt, en az 1,8 milyon kişinin riskli yapılarda yaşamasına rağmen iktidarın dönüşüm için destek vermediğini söyledi. Kurt, “Kamu bankaları da 1 TL dahi kredi kullandırmıyor.” dedi

yapi.com.tr
KİPTAŞ’ın Dönüşüm Çalışmalarına İktidardan Destek Yok

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler megakent İstanbul’daki yapıların durumuna çevrildi. Uzmanlar İstanbul’daki binaların yüzde 70’inin ya acilen dönüştürülmesi ya da güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret AŞ (KİPTAŞ) Genel Müdürü Ali Kurt konut krizinden kentsel dönüşüm çalışmalarına, birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

AKP döneminde KİTAŞ’ın batırıldığını, İBB Meclisi’nde Cumhur İttifakı tarafından KİPTAŞ’ın çalışmalarının engellendiğini belirten Kurt, konut krizinin daha fazla konut yapılarak çözülemeyeceğini vurguladı.

İstanbul’daki yapı stokunun yüzde 70’inin 2000 yılı öncesi yapılmış olduğunu belirten Kurt, “Yapı yönetmeliği, şu anki mevzuatın çok daha gerisindeyken yapılan yapılar bunlar. Biz İstanbul Yenileniyor projemizde vatandaşa tek bir şart sunduk. ‘Uzlaşın, gelin. İnşaat maliyetleri üzerinden yapılarınızı yenileriz’ dedik. Şeffaf bir sistem sunduk. Çok basit bir sistem, finansal ve hukuksal garantörü KİPTAŞ şirketi. Projenin yarım kalma ihtimali yok. Gerçekten Türkiye’nin yakın gelecekteki dönüşüm modeli olacak bu.” dedi.

Şu ana kadar, üç buçuk yılda 12 farklı bölgede bin 827 bağımsız birimi yıktıklarını söyleyen Kurt, “Bu KİPTAŞ tarihinde yıkılanların sayısından fazla. Bizim yıkım görüntülerine bakın, bir kepçe darbesiyle yıkılan yapılarla dolu. İstanbul’daki tablo çok ama çok riskli.” şeklinde konuştu.

Merkezi yönetime, ‘gelin birlikte yenileyelim’ diye çağrıda bulunduklarını hatırlatan Kurt, şöyle devam etti: “KİPTAŞ, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bunun altında kalkamaz. Daha sonra merkezi hükümet aynı sistemi uygulamaya başladı. ‘Bize hamilik yapın, elimizden tutun’ dedik. Fakat vatandaşın canı söz konusuyken maalesef aynı masa etrafında toplanamıyoruz. Bu çok acı bir tablo.”

İstanbul Yenileniyor projesine şu ana kadar 25 bin 911 başvuru olduğunu sözlerine ekleyen Kurt, “Bunun karşılığı ise 496 bin 462 bağımsız birim. Bahçelievler, Güngören, Küçükçekmece, Kadıköy ve Kartal gibi bölgelerden çok başvuru var.” dedi.

KİPTAŞ’ın birinci önceliğinin deprem, ikinci önceliğinin ise sosyal konut olduğunu ifade eden Kurt, “Çok hızlı sosyal konut proje atılımına girdik. 4 farklı bölgede temel attık, talep topladık ve anahtarları teslim ettik. 2 bin 90 bağımsız birimden oluşan konut projesi yaptık 241 binin üzerinden başvuru aldık. Türkiye’de sabit taksitle konut üreten tek kurum KİPTAŞ. Tuzla’da 3 bin TL, Silivri’de 2 bin 100 TL taksit ödüyor yurttaşlarımız. Bu çok önemli bir şey. Kamuya da dedik ‘siz de sabit taksitle yapın’ dedik. Kamu bankaları bize de vatandaşa da projelerimiz için 1 TL dahi kredi kullandırmıyor. Geçmişte KİPTAŞ, TOKİ’den daha etkin bir kurumdu. İstediği planı değiştiriyordu, satıyordu. Bu dönemde İBB Meclisi benim elimdeki yerleri plansız hale getirdi.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiptasin-donusum-calismalarina-iktidardan-destek-yok_197888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!