Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kira Beyanları Yüzde 65 Arttı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'nin hayata geçtiği Mart 2012'den bu yana ilk kez beyanname veren mükellef sayısının 766 bin kişiye ulaştığını belirterek, "Beyan edilen kira geliri Mart 2013'te, sistemden önceki yıla oranla yüzde 65 artarak 26 milyar lirayı aştı" dedi.

yapi.com.tr/AA
Kira Beyanları Yüzde 65 Arttı

Şimşek, Bakanlıkta "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi Sonuçları ve Sahteciliğe Karşı Teminat Uygulaması" konulu basın toplantısı düzenledi. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'nin, geçen yılın mart ayında hayata geçirildiğini, kira geliri elde eden ve beyanname vermesi gereken vatandaşların, bu yükümlülüklerini kolayca yerine getirebildiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı olarak teknolojiye çok büyük önem verdiklerini vurgulayan Şimşek, hemen hemen tüm birimlerin son yıllarda ciddi bir teknolojik alt yapıya kavuştuklarını ifade etti.

"Adeta özel sektör mantığıyla hareket ettik"

Daha önce kira gelirlerinin tamamen "kağıt esaslı, bürokratik" bir sistemle beyan edildiğini anımsatan Şimşek, yeni sistemle tüm bu aksaklıkların giderildiğini bildirdi.

Kira gelirlerinin vergisinin bu yeni sistemle toplanmasının aslında sadece bir ilk adım olduğunu vurgulayan Şimşek, "Hedefimiz zaman içinde elektronik fatura, elektronik defter gibi uygulamalarla tüm gelir unsurlarını bu şekilde bir sisteme tabi tutmaktır" dedi.

"Ciddi bir kampanya yürüttük"

Sistemin sonuçlarını açıklayan Şimşek, Bakanlık olarak gerek medyada gerek sosyal medyada gerekse de alışveriş merkezlerinde çok ciddi kampanya yürüttüklerini, "Risk almaya değmez" temalı ilanların da oldukça etkili olduğunu söyledi.

Şimşek, sistemin hayata geçtiği Mart 2012'den bu yana ilk kez beyanname veren mükellef sayısının 766 bin kişiye ulaştığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Dolayısıyla 2013 Mart ayında toplam 1 milyon 511 bin kişi kira geliri için beyanname vermiştir. Kayıt dışılıkla mücadele konusu gündeme geldiğinde, 'Siz var olan mükellefler üzerine çalışıyorsunuz' diye argümanlar üretilir. Bu rakamlar çok açık ve net. Son 2 yılda mükellef sayısı ikiye katlanmıştır. Bu çok başarılı bir uygulama. Beyan edilen kira geliri Mart 2013'te sistemden önceki yıla oranla yüzde 65 artarak 26 milyar lirayı aşmıştır. Dolayısıyla bir yandan 766 bin yeni mükellef kazandık bir yandan da beyan edilen kira geliri yüzde 65 arttı. Sonuç itibariyle 2013'ün Mart ayında beyan edilen kira gelirleri için hesaplanan vergi tutarı 3,6 milyar liraya ulaşmış, bu rakam, sistemden bir önceki yıla göre 1,2 milyar liralık vergi artışı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kayıt dışılıkla mücadele son hızıyla devam ediyor. Gelir idaremizin devreye koyduğu bu sistem çok başarılı sonuçlar vermiştir."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kira-beyanlari-yuzde-65-artti_108039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!