Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kirlilikten Kurtuluş Ümidi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova'daki çimento fabrikaları ve taş ocaklarını kent dışına taşımaya hazırlanıyor. Belediye komisyonları, taşınma kararını oybirliğiyle alırken, son karar, 9 Ekim'deki belediye meclisinde oylanacak.

Cumhuriyet EGE
Kirlilikten Kurtuluş Ümidi

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova'daki çimento fabrikaları ve taş ocaklarını kent dışına taşımaya hazırlanıyor. Belediye komisyonları, taşınma kararını oybirliğiyle alırken, son karar, 9 Ekim'deki belediye meclisinde oylanacak.

Gelişen ve yıldan yıla daha da büyüyen İzmir'de yaşam alanlarıyla endüstriyel tesisler iç içe konuma geldi. Uzun yıllar önce civarında hiçbir yerleşim bulunmayan işletme alanlarının çevresine imar izinlerinin verilmesiyle yeni kent merkezleri oluşmaya başladı. Bu durum, beraberinde çevre ve halk sağlığı bakımından riskler yarattı. Çimento fabrikalarıyla taş ocaklarının yakınındaki mahalle halkı zaman zaman işletmelerin önünde protesto gösterisinde bulunarak, tesislerin kent dışına çıkarılması gerektiğini vurguladılar.

Halkın bu yöndeki istemi yerel yönetim tarafından değerlendirmeye alınıyor. Maden Yasası'yla birlikte tarım arazilerinin ve yaşam alanları çevresinin taş ocakları başta olmak üzere maden sahalarına açılmasına karşın, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi halk ve çevre sağlığını öncelik alan tavır sergiliyor. Bornova'daki 2 çimento fabrikası ve 5 taşocağını içeren konu, geçen ay büyükşehir belediyesinin tarım, çevre ve sağlık komisyonlarına sevk edilmişti. Komisyonlarında yapılan değerlendirmede buraların kentin 25 kilometre dışına taşınması CHP, AKP, DYP'li meclis üyelerinin oybirliğiyle aldığı kararla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gerekli incelemelerin ardından bölgedeki tesisleri ilçe dışına taşıyabileceklerini söyledi. Kocaoğlu, bu fabrikalarda arıtma sistemlerinin inceleceğini ve baca kirliliğinin önüne geçmek için çalışma başlatacaklarını dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Komisyonu Başkanı Saim Katırcıoğlu da, yapılan araştırmanın ardından bölgedeki çimento fabrikalarının ve taş ocaklarının kaldırılması yönünde rapor hazırlandığını söyledi. Katırcıoğlu, İzmir'in 8 bin 500 yıllık tarihi ile Dünya Kültür Mirası listesine alınma konusunda girişimlerin başladığına dikkat çekerek, "Ancak İzmir'i 8 bin 500 yıllık kalıntılarının üstündeki bembeyaz taş ocaklarıyla mı dünya mirasına sokacağız? İzmir'in bu kirli görüntüsü, turizmi hatta 2015 EXPO Fuarı'nı bile kentten kaçırır. Tüm bu gerekçelerle çimento fabrikası ve taş ocaklarının İzmir'in kimliği ile örtüşmediği düşüncesindeyiz. Bu nedenle de taşocakları ve çimento fabrikalarının kentten taşınması zorunludur" diye konuştu.

İşletmelere taşınmaları için belli süreler verileceğini belirten Katırcıoğlu, fabrika sahiplerinden direniş beklemediklerini dile getirerek "Fabrikaların boşalttıkları bölgelere imar izni vereceğiz. Bölgenin yüzde 40'ını belediye bırakıp geri kalanına bina yapacaklar ve zararlarını buradan çıkaracaklardır." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirlilikten-kurtulus-umidi_48891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!