Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kısacık’ta ÇED Süreci Durduruldu

Kısacık Altın Madeni projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşen İDK toplantısında, “ÇED süreci durdurulmuştur” kararı çıktı.

yapi.com.tr
Kısacık’ta ÇED Süreci Durduruldu

Bir süredir kentin tarımsal ve hayvansal üretimi ile Kazdağları’nın doğal değerlerini tahrip edeceği ifade edilerek tepki gösterilen Kısacık Altın Madeni Projesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşen İDK toplantısından, “ÇED süreci durdurulmuştur” kararı çıktı. Evrensel’den Seçkin Sağlam’ın haberine göre; Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan “Kısacık Altın Madeni” projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 17 Aralık günü gerçekleşti. Bakanlık yetkilileri, projeyi hazırlayan şirket ve madenci şirketin yanısıra, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kazdağları Dayanışması Heyeti ve bir avukat ile yöre halkının temsilcileri katılım sağladı.

“Gargara Antik kentine çok yakın olan bu bölgede altın madenciliğine izin verilmesi, bölgede çok ciddi gelir kayıplarına yol açacak, kırsal iyice boşalacaktır” denilen toplantıda; yaşam savunucuları, “Oluşması muhtemel asit maden drenajları ile yeraltı ve yer üstü suları, dereler, göletler ve barajlar kirlenecek, Akçin Ovası, Tuzla Ovası, Truva ovası ve tarımsal üretim zarar görecektir. Çanakkale domatesi ve Ezine peyniri olumsuz etkilenecektir” dediler. Toplantı sonucunda verilen “ÇED Süreci Durdurulmuştur” kararı ile ilgili gerekçenin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kisacikta-ced-sureci-durduruldu_169365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!