Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çukuralan Altın Madeni'ne Bakanlıktan İzin

İzmir’de, su kaynaklarına zarar verir diye ÇED alamayan altın madeni, izni bakanlıktan aldı. Çevreciler tepkili...

yapi.com.tr
Çukuralan Altın Madeni'ne Bakanlıktan İzin

Madra Barajı ve Nebiler Şelalesi’ne zarar vereceği gerekçesiyle İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen Çukuralan Altın Madeni 3. kapasite artırımına, yeniden ÇED izni verildi. Cumhuriyet'ten Yusuf Özkan'ın haberine göre; Dikili’nin Çukuralan Mahallesi’nde kayyım tarafından işletilen Koza Altın şirketi tarafından yapılması planlanan Çukuralan Altın Madeni 3. Kapasite Artırımı Projesi’yle ilgili ÇED süreci İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ancak Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, 2009/7 sayılı genelgeye dayanarak yeni ÇED onayı verdi.

Davacılardan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, mahkeme kararında özellikle yer seçiminin yanlışlığına; madenin baraj ve akarsulara kalıcı zararlar verebileceğine vurgu yapıldığını anımsatarak “Bunların yeri değişmediğine göre, iptal edilen ÇED sürecindeki olumsuzluklar geçerliliğini koruyor. Genelge maymuncuk gibi kullanılıyor” dedi.

Ege Kültür ve Çevre Platformu (EGEÇEP) avukatı Arif Ali Cangı, “Çukuralan’ın coğrafyası mı değişti” diye sordu. Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol Engel de “İlk iki kapasite artırımında toplam 12 bin kızılçam kesildi. 3.’sü için de 4 bin 600 kızılçamın kesilmesi öngörülüyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cukuralan-altin-madenine-bakanliktan-izin_168757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!