Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kışladağ Madeni'ne Karşı 2 Dava Daha

360 kişi ve Çevre, Jeoloji, Metalurji, Kimya Mühendisleri Odaları, Uşak'taki Kışladağ Altın Madeni'ne verilen deneme izninin iptali için iki ayrı dava açtı.

bianet.org60 kişi ve Çevre, Jeoloji, Metalurji, Kimya Mühendisleri Odaları, Uşak'taki Kışladağ Altın Madeni'ne verilen deneme izninin iptali için iki ayrı dava açtı.

50'ye yakın sivil toplum örgütünün oluşturduğu Elele Hareketi, bugün yaptığı açıklamada, her iki davanın da Kışladağ Altın Madeni ve Kimya Tesisi'ne Uşak İl Özel İdaresi tarafından verilen 6 Nisan'dan itibaren deneme üretimi izninin iptaline ilişkin olduğu bildirdi. Maden, bu izne dayanarak 11 Temmuz'da resmen işletmeye açılmıştı.

Davacılar, işletmenin deneme üretimine başlamasından çok kısa bir süre sonra, 26 Haziran'da, Eşme ilçesinde binin üzerinde kişinin sağlık sorunu yaşadığını ve zehirlenme belirtisiyle sağlık kuruluşları ile hekimlere başvurduğunu anımsattı. Daha sonra, çevre savunucularından ve hekimlerden oluşan heyetin bölgede yaşayanlardan aldığı kan örneklerinde, normal değerlerin üzerinde siyanür bulunduğu ortaya çıkmıştı.

"Siyanür yığın liçi" yöntemi uygulanan ve Tüprag Metal Madencilik Ltd.Şti. tarafından işletilen madenin Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan aldığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Belgesi'nin iptaline ilişkin açılan Manisa İdare Mahkemesi'ndeki dava sürüyor.

Bu davadaki bilirkişi incelemesinde, işletmenin faaliyeti sırasında ve sonrasında çevre ve insan sağlığı üzerinde meydana gelebilecek riskleri belirtmiş; "maden açılırsa ölüm riski yüksek" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kisladag-madenine-karsi-2-dava-daha_47362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!