Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kıyı Kanunu Gözden Geçiriliyor

Kıyı Kanunu Gözden Geçiriliyor

NTVb>Bayındırlık Bakanlığı, Kıyı Kanunu’na yönelik eleştirileri dikkate alarak taslağı yeniden düzenleyecek. Buna göre, sahil şeritlerinde yapılaşma yasağı koşulsuz 100 metre olarak uygulanacak. Sahil şeridinde var olan yapılarsa yeniden değerlendirilecek.

Bayındırlık Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Hami Yıldırım, Kıyı Kanunu Tasarısı taslağına yönelik eleştirilerin dikkate alınacağını söyledi. Mevcut Kıyı Kanunu’na göre geri gidiş olmayağını açıklayan Yıldırım, "100 metrelik sahil şeridi 50 metreye insin şeklinde bir şey zaten yoktu yine olmayacak. Ama sahil şeridi içindeki yapılaşmaların hangilerinin kazanılmış hak olarak görülen, mevzuata uygun yapılaşmaların hangilerinin kabul edileceği noktasında yeniden değerlendirme yapacağız” dedi.

Kaçak yapı ve gecekondulara yönelik de yeni bir tasarı hazırladılarını anlatan Yıldırım, projeler hazırlandığında bu kapsamdaki yapıların sahibiyle anlaşma yapılacağını belirtti. Mevcut yapıların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Yıldırım, “O insanların bir süre başka yerlerde geçici olarak yerleşmeleri gerekiyor. Bu çerçevede kira yardımı olabilir, başka yardımlar olabilir” dedi.

Dönüşüm alanı 500 hektardan büyük yerler için ek finansman sağlanacağını da açıklayan Hami Yıldırım, gecekondu ve kaçak yapılar için ek finansmanın vergi gelirlerinden sağlanacağını da söyledi.

İstanbul başta olmak üzere gecekondunun yoğun olduğu Marmara Bölgesi’ndeki belediyeler harekete geçmek için tasarının yasalaşmasını bekliyor. Tasarıya göre, Bayındırlık Bakanlığı uygulamaları denetleyecek, ama herhangi bir cezai yaptırımda bulunamayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiyi-kanunu-gozden-geciriliyor_45034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!