Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızkalesi’ne 1 Milyon Dolarlık Proje

Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki tarihi Kızkalesi’nin korunması amacıyla hazırlanan 1 milyon dolar tutarındaki projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı

NTV-MSNBC
Kızkalesi’ne 1 Milyon Dolarlık Proje

b>Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki tarihi Kızkalesi’nin korunması amacıyla hazırlanan 1 milyon dolar tutarındaki projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayına sunulduğu bildirildi.

Mersin Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, yıllarca kaderine terk edilen ve bir süre önce restorasyon çalışması başlatılan Kızkalesi’nin, tarihi dokusunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını istediklerini söyledi.

Kızkalesi’nin kültürel değerlerin önemli bir parçası olduğuna dikkati çeken Arık, “Kale için 1 milyon dolar tutarında proje hazırlandı. Projede burçların onarımı, içindeki mozaiklerin cam altına alınması, tiyatro alanı sahnesinin düzenlenmesi, ışıklandırılması ve tuvalet yapımı bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sıcak baktığı projenin onaylanması halinde çalışmalara önümüzdeki yıl içinde başlayacağız” dedi.

İŞLETMEYE VERİLEBİLİR
Arık, restorasyonun tamamlanmasının ardından, kalenin, özel bir kuruluşa işletmeye verilebileceğini ifade etti. Kendilerinin kalenin işletmesini yapamayacaklarını belirten Arık, “Bize düşen görev, Kızkalesi’nin ve yöremizdeki diğer kültürel varlıkların tanıtımını yaparak, turizm potansiyeli yaratmak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizkalesine-1-milyon-dolarlik-proje_18873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!