Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kızkumu'na Büyük Tehlike

Marmaris Orhaniye’de denizin üzerinde 600 metre uzunluğunda, ortalama 3 metre eninde, kırmızı kumlardan oluşan ve insanların denizin üzerinde yürüdüğü hissini veren dünyaca ünlü Kızkumu'nun geleceği endişe yaratıyor.

yapi.com.tr
Kızkumu'na Büyük Tehlike

DHA'nın haberine göre, kumların dağılmasını önlemek için deveyle turist gezdirilmesi ve deniz yosunlarının temizlenmesine yasak getirilen bölgede, başka bir tehlike ortaya çıktı. Kızkumu'nu besleyen tek yer olan Kısık Deresi'nden inşaatlarda kullanılmak ve satmak için izinsiz kum çekildiği dikkat çekti. Orhaniyeli Kaptan Mustafa Şen, kaymakamlığa yazılı bir dilekçeyle başvurduğunu söyledi, “Kızkumu'ndaki kum oranı gittikçe azalıyor, hatta kaybolmak üzere. Kızılkum bazı inşaatçılar tarafından özellikle kullanılıyor. Dekoratif görüntü açısında güzel netice verdiğini söylüyorlar” dedi.

Çok büyük hata

Grup Doğayla Barış'ın sanatçısı, jeoloji yüksek mühendisi Hakkı Çopuroğlu, Kısık Deresi'nden kum alınmasının yanlış olduğunu söyledi. Çopuroğlu, "Kızkumu'nun kumu sadece bu dereden geliyor. Kum iki şekilde oluşur. Birincisi dalga ile, ikincisi ise akarsuyun getirdiği. Akarsuyla uzaktan geliyorsa sürtünerek öğütüle öğütüle kum haline dönüşür. Denize akarsuyla gelen kumlar da dal-galar tarafından Kızkumu'ndaki birikimi yaratır. Kum dereden alınırsa bir gün gelecek Kızkumu'ndaki kum bitecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kizkumuna-buyuk-tehlike_128816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!