Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

KKTC Yeniden Anadolu Suyuna Kavuşuyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Su Temin Projesi'nde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından Anadolu suyu yeniden KKTC halkıyla buluşuyor.

yapi.com.tr/AA
KKTC Yeniden Anadolu Suyuna Kavuşuyor

KKTC Su Temin Projesi'nin Deniz Geçişi İsale Hattı'nda 8 Ocak'ta meydana gelen arızanın giderilmesi amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen onarım çalışmaları sona erdi.

Projenin boru hatlarında meydana gelen arızanın giderilmesiyle ilgili Anamur açıklarında gerçekleştirilen, kalıcı çözüm üretmek amacıyla projede bazı değişikliklerin yapıldığı ve toplamda 6 geminin katıldığı çalışmalar başarıyla tamamlandı.

Buna göre, öğleden sonra Türkiye'den KKTC'ye su akışının yeniden başlaması ve suyun 24 saat içerisinde KKTC geneline yeniden verilmesi bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz'un, gün içinde suyun baraja akış işlemini KKTC'de düzenlenecek törenle kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Çalışmalara hava muhalefeti engeli
KKTC Su Temin Projesi'nde onarım çalışmalarının normalde 25 Eylül'de bitirilmesi ve suyun tekrar KKTC'ye akması bekleniyordu ancak olumsuz hava şartları onarım çalışmalarını geciktirdi.

DSİ'den 25 Eylül'de yapılan açıklamada, çalışma bölgesinde denizdeki yüksek dalga boyu ve şiddetli rüzgarın, KKTC'ye su ileten borularını, onarım çalışması esnasında yüzeyde tutarak boruların çalışmasına imkan vermediği belirtildi.

Açıklamada çalışmaların, rüzgarın saatte yaklaşık 63 kilometre hızla esmesi, dalga boyunun ise 3 metreyi bulması sebebiyle 4 günlük süre kaybı yaşandığı bilgisi yer aldı.

Bu doğrultuda, 25 Eylül'de su iletimine tekrar başlanılması hedeflenirken, onarım çalışmalarının bitiş tarihi olumsuz hava şartlarından kaynaklanan gecikmeler sebebiyle önce 29 Eylül'e, daha sonra başka bir tarihe ertelendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve KKTC Başbakanı Tatar'dan çalışma sahasına ziyaret
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 10 Eylül'de KKTC Su Temin Projesi onarım çalışmalarının gerçekleştirildiği alanı ziyaret ederek, "Skandi Seven" gemisinde incelemelerde bulundu.

Tatar ve Oktay'a, Bakan Pakdemirli ve Bakan Oğuz da eşlik etti.

Oktay, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, "Biz her fırsatta tekrarlıyoruz. Hangi şart altında olursa olsun Türkiye, Kıbrıs Türkü ve KKTC ile birliktedir, beraberdir, bir ve beraber olduğunda da güç kazanır." ifadelerini kullandı.

Oktay, KKTC'de tarımsal sulama sağlayacak su temin çalışmalarının da devam ettiğini ekledi.

Başbakan Tatar ise KKTC'ye akıtılacak suyun Kıbrıs Türkü'nün su kullanımına ve tarımsal faaliyetlerine çok büyük ivme kazandıracağını belirterek, "Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Böyle büyük bir projenin tamamlanmasında gösterilen yakın ilgi, alaka ve özveriyi takdir ediyorum." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktc-yeniden-anadolu-suyuna-kavusuyor_182124.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!