Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

DSİ ‘Bölünmüş’ İhaleleri Açıkladı

DSİ, 46 bin, 56 bin ve 57 bin lira tutarında üç ayrı işi firmalara doğrudan verdiklerini, ancak bu yöntemi yarışmalı ihale düzenlemekten kaçınmak için yapmadıklarını savundu.

yapi.com.tr
DSİ ‘Bölünmüş’ İhaleleri Açıkladı

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) bazı yapım işlerini ihale düzenlemeden doğrudan firmalara verebilmek için yasaya aykırı olarak birkaç parçaya böldükleri tespitini yapan Sayıştay'a DSİ'den savunma geldi. Sulama projelerini Kamu İhale Kanunu'nun (KİK) ihale yapma zorunluluğundan kurtulmak için 3'e bölmediklerini, 3 projenin birbirinden farklı olması nedeniyle doğrudan firmalara işi verdiklerini belirten DSİ yetkilileri, “Kurumumuz yıpratılmaya çalışılıyor.” iddiasında bulundu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; DSİ'nin 2019 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay'ın tespit edip raporuna yazdığı bazı usulsüz uygulamaların basında yer almasının ardından bir açıklama gönderen DSİ yönetimi, Sayıştay'ın raporuna yazdığı yapım işlerinin Hatay'daki tarımsal sulama işleri olduğunu belirtti. DSİ yönetimi, bu işleri ihale yapmaktan kaçınmak için 3'e bölmediklerini ifade etti.

Sayıştay'ın, DSİ bürokratlarının yersiz kamulaştırma yaparak devleti zarara uğrattığına ilişkin tespitlerine de cevap veren DSİ yönetimi, “Yer sıkıntısı nedeniyle vatandaşın arazisine yüklenici firma tarafından depolanmış hafriyat için vatandaşa bir defaya mahsus olarak ödenmek durumunda kalınan zarar-ziyan bedeli, yüklenicinin hakedişinden kesilmiş olup herhangi bir kamu zararı söz konusu değildir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dsi-bolunmus-ihaleleri-acikladi_182220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!