Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"KKTC'ye Yıllık 75 Milyon Metreküp Su Gönderilecek"

Mersin Valisi Çakacak, 17 Ekim'de açılışı planlanan proje kapsamında inşa edilen Alaköprü Barajı'nda inceleme yaptı. Çakacak, "Halen kısıtlı yer altı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle sıkıntı çekilen KKTC'nin içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak" dedi.

yapı.com.tr/AA
"KKTC'ye Yıllık 75 Milyon Metreküp Su Gönderilecek"

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 17 Ekim'de açılışı planlanan "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi" kapsamında inşa edilen Alaköprü Barajı'nda incelemede bulundu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Çakacak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen ve Anamur’dan KKTC'ye Su Temini Projesi'nin bir ayağı olarak yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı'nı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.


Çakacak, yaptığı açıklamada, "Halen kısıtlı yer altı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle sıkıntı çekilen KKTC'nin içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak. Projeyle KKTC’de 48 bin 240, Anamur’da da 84 bin dekarda yapılacak sulu tarımla da yüksek gelir artışları sağlanacak" ifadelerini kullandı.

Yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC'ye gönderileceğini ve hidroelektrik santraliyle de elektrik üretilerek kentin ve ülkenin kalkınmasına büyük katkı sağlanacağını bildiren Çakacak, "asrın projesi" olarak nitelenen yatırımın hayata geçirilmesinin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktcye-yillik-75-milyon-metrekup-su-gonderilecek_136492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!