Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KKTC Su Temin Projesi Hızla İlerliyor

KKTC'ye yılda 75 milyon metreküp su iletecek ve 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak olan Su Temin Projesi kapsamındaki 80 kilometrelik Deniz Geçişi İsale Hattı'nın yüzde 33'ü tamamlandı.

yapi.com.tr
KKTC Su Temin Projesi Hızla İlerliyor

KKTC Su Temin Projesi'nde, Türkiye tarafındaki Alaköprü Barajı ile KKTC tarafında Geçitköy Barajı arasında deniz ve kara hatlarının toplam uzunluğu 107 kilometreyi buluyor.

Alaköprü Barajı ve Türkiye tarafı kara yapıları ile Geçitköy Barajı ve KKTC tarafı kara yapıları tamamlanırken, 80 kilometre uzunluğundaki KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı'nda ise yüzde 33 oranında gerçekleşme sağlandı.

Bununla birlikte KKTC Tarafı İçmesuyu Arıtma Tesisi'nin yüzde 85'i, Geçitköy Terfi İstasyonu, Arıtma Tesisi, Lefkoşa Arası İsale Hattı'nın yüzde 98'i, Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı'nın yüzde 38'i, Gazimağusa Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı'nın yüzde 36'sı ile Dipkarpaz Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı'nın yüzde 20'si tamamlandı.

Proje kapsamında, Alaköprü Barajı rezervuar alanında 4 bin 560 dekarlık alanda ve bin 413 parselde kamulaştırma yapıldı.

Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla 2015 yılı fiyatlarıyla 188 milyon 634 bin 480 liralık ödeme gerçekleştirildi. Yeniden yerleşim çalışmaları kapsamında 326 konut inşaatı tamamlanırken, bu çalışmalar için 103 milyon lira ödenek harcandı.

KKTC Su Temin Projesi ile KKTC'ye, 37,24 milyon metreküpü tarımda, 37,76 milyon metreküpü de içme suyunda kullanılmak üzere yılda 75 milyon metreküp su iletilecek ve 50 yıllık ihtiyacı karşılanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktc-su-temin-projesi-hizla-ilerliyor_131087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!