Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koç, Demir Döküm’le Çin’e Yerleşti

Koç Holding iştiraklerinden Türk Demir Döküm, Çin’in Dongguan bölgesinde radyatör üretimine başladı. Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, yatırımın örn

NTVMSNSBCb>Koç Holding iştiraklerinden Türk Demir Döküm, Çin’in Dongguan bölgesinde radyatör üretimine başladı. Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, yatırımın örnek nitelik taşıdığını söyledi.

Koç Topluluğu, 1.2 milyarı aşan nüfusuyla dünyanın dev pazarlarından Çin’de yatırım operasyonunu genişletiyor. Koç’un yüzde 100 hissesine sahip olduğu Ram Pacific şirketi ile başlatılan ticari yatırım, yine Topluluk şirketi Türk Demir Döküm’ün Çin’li ortakla gerçekleştirdiği üretim yatırımı ile ileri bir aşamaya taşındı. Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş. ile Çin’li Chung Mei Industries Limited firması ortaklığıyla kurulan yağlı radyatör fabrikası, Çin’in Dongguan bölgesinde faaliyete geçti. Yeni tesisiyle Demir Döküm, ilk ihracatını gerçekleştirdiği Çin’de yağlı radyatör üretmeye başladı.

BOZÖYÜK’TEKİ FABRİKA TAŞINDI
Demir Döküm’ün Bozüyük’teki çelik radyatör tesisleri, 2 ay içinde 44 konteyner ile Dongguan eyaletine taşındı. İlk etapta 300 bin adet yağlı radyatör üretilecek olan tesiste, üretim kapasitesi pazar şartlarına bağlı olarak 2.3 milyon seviyesine kadar çıkacak.
Yüzde 45 Demir Döküm, yüzde 45 Chung Mei ve yüzde 10 Ram Pacific ortaklığıyla kurulan yeni şirketin, ilk yıl için 6-7 milyon dolar arasında ciro yapması bekleniyor.
Türk Demir Döküm’ün yurtdışındaki ilk üretim tesisinin açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, fabrikanın Koç Grubu’nun Çin üretim endüstrisinde yer alması anlamında önemli ve uzun vadeli etkileri olacak bir adımı ifade ettiğini belirtti.
Koç Grubu’nun Çin ilgisinin 10 yıl önce başladığına işaret eden Mustafa Koç, 10 yıl önce kurulan ve faaliyet konusu genel ticaret olan Ram Pacific Limited’in Koç Grubu’nun Çin pazarına ilk girişini temsil ettiğini kaydetti.
Varlıklarının daha sonra Shenzhen ve Tianjin şehirlerinde faaliyet gösteren ofisleri ile pekiştirildiğini belirten Koç, ortakları Chung Mei’nin sahibi Sebastian Man ile işbirliğinin ise, Ram Pacific şirketlerinin 6 yıl önce Chung Mei firması ile yürüttükleri ticari operasyonlar esnasında filizlendiğini söyledi.
Koç, “Günümüze değin her iki tarafın profesyonel deneyime, karşılıklı güven ve istikrara dayalı işbirliği modeli fabrikamızın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Karşılıklı güvene dayalı bu işbirliği, Koç Grubu’nun Çin’deki ilk üretim yatırımının Sebastian Man şansında Chung Mei firması ile gerçekleşmesi sonucunu doğurmuştur” dedi.
Karşılıklı güvenin yanı sıra pazarın yapısı, iş yapma mantığının Koç Grubu’nun köklü üretim know-how’u ve Chung Mei firmasının Çin’de üretim deneyiminin birleştirilerek güçbirliğine gitmesi yönünde önemli bir motivasyon dinamiği olduğunu ifade eden Koç, Türkiye’nin vizyoner ve öncü bir firması olarak Koç Grubu’nun Çin’in hızla dünyanın üretim üssüne dönüştüğü bir ortamda bu gelişmeye kayıtsız kalmasının düşünülemeyeceğini belirtti.

YATIRIM ÖRNEK NİTELİĞİNDE
Mustafa Koç, Çin’deki yatırımlarının Koç Grubu, genelde Türkiye özelde Türk firmaları için önemli ve değerli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Koç Grubu için önemlidir çünkü Çin’de önemli bir üretim ayağımız ve Türkiye’deki var olan operasyonlarımızın tamamlayıcısı olacaktır. Bu yatırım diğer Koç Grubu şirketlerimize takip edebilecekleri bir gerçek yaşam örneği olacaktır. Geçmişte Çin’den hammadde ve yarımamül ithaline dayalı iş modelimiz bugün Çin’deki bu fabrikanın açılışı ile Çin ve dünya pazarlarını hedef alan bir iş modeline dönüştürülmektedir. Demirdöküm firmamız Çin’deki ilk endüstriyel Türk yatırımı olan bu yapılanması dolayısıyla diğer Türk firmalarına da emsal teşkil edecektir. Demirdöküm-Chung Mei ortaklığı Çin’deki sınırsıza yakın ticari fırsatlara hesaplı yatırım yapan yerel ve uluslararası endüstriyel aktörlere katılma kararlılığının bir ifadesi olarak algılanmalıdır.”

KARŞILIKLI ZİYARET PLANLANDI
Çin Dış Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bakanlığı’dan üst düzey bir heyetle görüştüğünü, ziyaretin Bakan’ın geçtiğimiz yaz İstanbul’daki merkezlerine ziyaretine karşılık bir iade-i ziyaret kapsamında gerçekleştiğini anlatan Koç, şunları bildirdi:
“Sayın Bakan Çin pazarında farklı sektörlerde de yer almamız konusunda değerli yönlendirmelerde bulunmuş ve desteklerini ifade etmişlerdir. Grubumuz bu destek ve yönlendirmeleri, önümüzdeki bahar döneminde Çin’i ziyaret edecek grubumuz CEO’su ve üst düzey yöneticilerimizin çalışma programı dahiline alacaktır. Bunun yanı sıra Shenzhen şehrinde olası en verimli ve karlı bir yapılanma eşliğinde yoğunlaşmayı planlıyoruz. Shenzhen şehrinin 15 yıl içinde bir balıkçı kasabasından teknoloji temelli global bir üretim üssüne dönüşmüş olması kararımızın doğruluğuna olan inancımızı pekiştirmiştir.”
Bu yatırımlarının uzun vadeli ve geniş kapsamlı bir planlamanın ilk uygulama aşaması olduğunu ifade eden Mustafa Koç, “Bu yapılanmanın başarısı tüketici mallarındaki ihracatımızın hızlandırılarak geliştirilmesi yanı sıra Koç Grubu mallarının dünya pazarlarına yayılma gücüne doğrudan katkıda bulunacaktır. Kuşkusuz ki aynı başarı Çin pazarında daha etkin bir aktör olamamıza da katkıda bulunacaktır” dedi.
Batılı
Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Melih Batılı, Çin’de gerçekleştirdikleri yağlı radyatör yatırımının yakın gelecekteki büyükişlerin işareti olduğunu belirterek, “buradan hiç ulaşamadığımız, hiçhayal etmediğimiz pazarlara da gitme imkanımız var” dedi. DemirDöküm Genel Müdürü Melih Batılı, Dongguan eyaletindeki Shenzhen kentinde yağlı radyatör fabrikasının açılış töreninde yaptığıkonuşmada, 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Demir Döküm’ün, toplam 1 milyon dolarlık ciroyla 2 yıl önce Çin pazarına girdiğini kaydederek, şunları söyledi: “Bununla beraber pazardaki büyüme potansiyeli burada bir fabrika kurmayı zaruri hale getirmiştir. Yağlı radyatör, Koç Grubu’nun Çin’deki ilk üretimi olacaktır. DemirDöküm, Çin’e üretim için gerekli olan tüm teçhizat ve know-how’u transfer etmiştir. İlk aşamada yılda 300 bin adet üretmeyi planlıyoruz. Fabrika’da şu an 80 işçi çalışmaktadır. Bu ayın sonunda bu rakam 200 işçiye çıkacaktır. Başlangıç için 6-7 milyon dolarlık bir ciro beklenmektedir. Yakın gelecekte de kapasiteyi 1 milyon adete çıkartarak 25 milyon dolarlık bir ciro hedeflemekteyiz. Ayrıca Çin’de başka ürünler için de üretim fırsatları aramaktayız.Bu çerçevede bu küçük fakat ilk adım yakın gelecekteki büyük işlerin bir işaretidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/koc-demir-dokumle-cine-yerlesti_8564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!