Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kömür Ocakları Tarlaların Sınırlarına Dayandı!

Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) sekizinci toplantısına katılan Yatağan İlçesi'nin Turgut Mahallesi sakinleri, kömür ocaklarının tarlalarının sınırlarına dayandığını belirterek, arazilerini satmaya başladıklarını dile getirdi.

yapi.com.tr
Kömür Ocakları Tarlaların Sınırlarına Dayandı!

MUÇEP üyeleri Muğla'nın Menteşe İlçesi'ndeki İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi'nde toplandı. Toplantıya katılan Yatağan'ın Turgut Mahallesi sakinleri adına konuşan Mehmet Çedir, kömür ocaklarının tarlalarının sınırlarına dayandığını ve bazı köylünün arazilerini satmaya başladıklarını söyledi. Köylülerin acil önlem alınmasını istemesi üzerine MUÇEP üyeleri bu konuyu yerinde görüşmek ve gerekli desteği verebilmek için, mahallelinin belirlediği bir günde Turgut Mahallesi'nde acil bir toplantı yapılması kararı aldı.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, MUÇEP sözcüsü Rezzan Şebin, TBMM gündemine gelmesi beklenen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Korumama Yasa Tasarısı'nın mevcut hali ile onaylanmaması için çalıştıklarını söyleyerek, "Muğla kıyılarının Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) eliyle özel şahıslara tahsisi ile ortaya çıkan sorunlara karşı Kıyı Kullanımları Çalışma Grubu oluşturulup, kıyıların kullanımı ile ilgili alternatiflerin hazırlanarak, valilik ve kamuoyu ile görüşme, gelişmelere göre hukuksal sürecin başlatılması kararı aldık. Ayrıca Zeytinköy'de yanan yerlerin tekrar ağaçlandırılmasının sıkı bir takipçisi olunması, bölgenin ranta peşkeş çekilmemesi için, yörenin ağaçlandırılması ve yöre halkının mağduriyetlerinin giderilmesi için her türlü desteğin verilmesi kararları alındı" dedi.

Toplantıda Bakanlık tarafından onaylanan Gökova Doğal Sit Alanı Projesi ile ilgili olarak çalışmaları koordine etmek amacıyla Gökova Cennet Kalsın Çalışma Grubu oluşturuldu. Gökova'da dereceleri değiştirilen doğal SİT'lerle ilgili yöre halkının bilgilendirilmesine karar verildi.

MUÇEP sözcüsü Rezzan Şebin bir sonraki MUÇEP toplantısının 4 Kasım 2017 Cumartesi saat 11.00'de Marmaris'te düzenleneceğini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komur-ocaklari-tarlalarin-sinirlarina-dayandi_161133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!