Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kömürden Kaynaklı Sera Gazı Emisyonu Yüzde 219 Arttı

Türkiye’nin fosil yakıt kullanımı üzerine rapor hazırlandı. Raporda çok çarpıcı bilgilere yer verilirken, sera gazı emisyonlarının 1990-2012 arasında yüzde 133,4 artarken, termik santrallerde yakılan kömürden kaynaklı sera gazı emisyonunun ise yüzde 219 arttığı açıklandı.

yapi.com.tr
Kömürden Kaynaklı Sera Gazı Emisyonu Yüzde 219 Arttı

Odatv'den Mert Taşçılar'ın haberine göre, nükleer santrallerin temellerinin atıldığı günlerde İklim Uzmanı Önder Algedik tarafından hazırlanan rapor Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye gün geçtikçe daha da ihtiyaç duyduğunu gözler önüne serdi. Raporda, Türkiye’deki fosil merkezli enerji politikaları yüzünden oluşan kirlilik şu rakamlarla aktarıldı:

“1- Türkiye’nin sera gazı emisyonları 1990-2012 arasında %133,4 artarken, termik santrallerde yakılan kömürden kaynaklı sera gazı emisyonu ise %219 arttı.

2- 2012’de Türkiye’nin atmosfere saldığı her 5 karbondioksit gazından 1’i termik santrallerde yakılan kömürden kaynaklandı.

3- Türkiye’nin portföyünde bulunan santralleri gerçekleştirmesi durumunda, elektrik ve ısı sektöründe 1990’da 21,5 milyon ton, 2012’de 68,7 milyon ton olan kömür kaynaklı karbondioksit emisyonu 200 milyon tona ulaştırması beklenmekte.”

Fosil yakıt kullanımı teşvik ediliyor

Kömürü Finanse Etmek adlı Rapor, aynı zamanda kömür üretim ve tüketim verilerini de karşılaştırıyor. Sonuçlar, Türkiye’nin 1990 yılına göre 2 kat daha fazla kömür üretir, 5-6 kat daha fazla kömür ithal eder hale geldiğini gösteriyor. Kömür yatırımları ve kömüre verilen destekler yüzünden daha fazla kömür ithal ediyoruz ve buna bağlı olarak enerjide dışa bağımlılığımız artıyor. Rapora göre, Türkiye iklim değişikliği ile mücadeleleri değil, fosil yakıtları teşvik ediyor.

Türkiye’deki elektrik üretiminde doğalgaza rağmen kömürün payının giderek güçlendiğini ortaya koyan rapor, Türkiye bir yandan mevcut iklim fonlarından yararlanmaya çalışırken, diğer bir yandan ise mevcut kömür rezervlerini piyasaya açıyor ve beraberinde ithal kömür kullanımını güçlendirdiğini gösteriyor. Açıklanan veriler ise iklim değişikliği ya da dışa bağımlılık tartışmasının yerine Türkiye’nin, yüksek karbon ekonomisi stratejisini uyguladığını ortaya koyuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komurden-kaynakli-sera-gazi-emisyonu-yuzde-219-artti_130347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!