Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Teknoloji Müşterileri daha Talepkar Hale Getiriyor"

Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-Jose Nadeau, hızlı gelişen teknolojinin, müşterileri enerji kullanımı alanında daha talepkar hale getirdiğini ve piyasadaki düzenleyici aktörleri zorladığını belirtti. Avrupa Komisyonu İç Enerji Piyasası Direktörü Borchardt ise "Doğru mali teşvikleri oluşturmak zorundayız" dedi

yapi.com.tr / AA
"Teknoloji Müşterileri daha Talepkar Hale Getiriyor" Marie-Jose Nadeau

Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-Jose Nadeau, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) ev sahipliğinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda (WFER) 'değişimden faydalanma' başlıklı oturumda değerlendirmelerde bulundu.

Elektrik iletim ve dağıtım sektöründeki şirketlerin teknolojinin ilerlemesiyle beraber kişiye özel hizmetler geliştirmek zorunda kaldığını ifade eden Nadeau, "Günümüzün müşterileri gerçek zamanlı bilgiye ulaşmak istiyor, düzgün bir şekilde tüketim yaptıklarını görmek istiyor, müşteriler şebekenin aktif kullanıcıları haline geliyorlar. Bu tür kamu hizmetleri kişiye özel ürünlerin kullanılmasına sebep oluyor ve yeni bir endüstri meydana geliyor, yerel toplumların ihtiyaçlarını karşılarken şirketler kendi yapılarını ve stratejilerini yeniden yapılandırmak zorunda kalıyor. Teknolojinin hızla gelişmesi, müşterileri enerji kullanımı alanında daha talepkar hale getiriyor ve piyasadaki düzenleyici aktörleri zorluyor" diye konuştu.

Birçok ülkede hükümet ve düzenleyici kurumların, kısa vadeli politikalarla enerji sektörüne yön verdiğini anlatan Nadeau,  ancak uzun vadeli stratejilere odaklanarak yatırımların amortismanının sağlanabileceğini söyledi.

Klaus-DieterKlaus-Dieter Borchardt"Geleceğe odaklı düzenleme sistemi"

Avrupa Komisyonu İç Enerji Piyasası Direktörü Klaus-Dieter Borchardt da enerji sektöründe modern ve geleceğe odaklı bir düzenleme sistemine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Enerji piyasalarında dengelerin oluşmasını sağlayacak farklı mekanizmaların oluşturulması gerektiğini vurgulayan Borchardt, bunlar arasında en önemlisinin regülasyon yapısı olduğunu belirtti.

Enerji tedariki güvenliğinin önemine işaret eden Borchardt, "Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz gibi somut bir örneğe sahibiz. Dahili politika değişikliklerini enerji dünyasını incelerken göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Enerji tedarikinin güvenliği şart. Enerji piyasaları etkin bir şekilde harekete geçmeli ve iklim değişikliği politikaları ivedilikle uygulanmalı. Bunun için köklü değişiklikler gerekiyor. Öncelikle, Avrupa'da ekonomik anlamda yapılan düzenlemeler, mali inisiyatifler ve teşvikler en çok ihtiyaç duyduğumuz unsurlar" dedi.

Avrupa'daki enerji sektörünün yapısı hakkında bilgi veren Borchardt, şöyle devam etti:

"Enerji sistemindeki yeni sorunlar ve değişikliklerle yüzleşebilmek için modern ve geleceğe odaklı bir düzenleme sistemi gerekiyor. Bu, öncelikle elektrik alanında gereken bir durum. Elbette bunun için  de teknolojik uygunluk gerekiyor. Doğru mali teşvikleri oluşturmak zorundayız. İkinci olarak inovasyon, araştırma ve geliştirme desteklenmeli. Daha fazla pilot proje uygulanmalı ancak projeler başarısız olsa dahi ilerlemeyi sürdürmeliyiz. Akıllı sayaçlar, akıllı evler ve aynı zamanda enerji sistemindeki dengelerin oluşturulabileceği farklı mekanizmalar gerekiyor. Sağlam bir regülasyon yapısı şart."

http://www.yapi.com.tr/haberler/teknoloji-musterileri-daha-talepkar-hale-getiriyor_131168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!