Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Prof. Dr. Mete Tapan: Harbiye...

'Kongre Vadisi' Çıkmazı!

Vadinin yapılacağı alan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca sit alanı ilan edildi. Ancak Belediye Başkanı Topbaş, buna rağmen projelerini sunacaklarını ve kurulun doğru kararı alacağına inandığını söyledi.

Milliyet Gazetesi/Mehmet DEMİRKAYA
'Kongre Vadisi' Çıkmazı!

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun sit alanı ilan etmesine karşın, "Harbiye Kongre Vadisi Projesi"nden vazgeçmiyor. Sit alanı ilan edilsin ya da edilmesin, projelerini Koruma Kurulu'na sunacaklarını belirten Topbaş, Koruma Kurulu'nun doğru kararı alacağına inandığını söyledi.

İhale iptal edilmişti
Dünya Bankası Uluslararası Para Fonu'nun (İMF) 2009'da İstanbul'da yapacağı toplantı için hazırlanan "Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi"ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi hazırlıyor. Belediye yetkilileri, "Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi"nin İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'nde hazırlandığını söyledi. Proje, daha önce özel kuruluşlara hazırlatılması için ihaleye çıkarılmış, ancak bu ihale Topbaş tarafından iptal edilmişti.
İhalenin iptal edilmesiyle birlikte Koruma Kurulu'nun bölgeyi sit alanı ilan etmesi, projeyi daha zor duruma soktu. Ancak Koruma Kurulu'nun aldığı sit kararı henüz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmadı.

'İstanbul'un ihtiyacı'
Koruma Kurulu'nun aldığı sit kararı üzerine Topbaş, "Biz, burası sit alanı ilan edilsin ya da edilmesin, projemizi Koruma Kurulu'na sunacaktık. Kendi kuralları doğrultusunda doğru kararı, konsensüsle alacaklardır" dedi.
İstanbul'un kongre merkezine ihtiyacı olduğunu ve bunun da ulaşım, konaklama gibi nedenlerle kent dışında yapılamayacağını belirten Topbaş, Harbiye Kültür Vadisi Projesi'nin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

'Yeni bina eskisinin iki katı'
Yetkililere göre, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yer aldığı vadi, kültür ve kongre merkezi ağırlıklı İstanbul'un en prestijli bölgelerinden biri... Yetkililer, projeyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Lütfi Kırdar'la uyumlu olacak
"Söz konusu alan için, kültürel faaliyetlerin kapasite artırımına yönelik olarak estetik, kalite, otopark ve benzeri altyapı ihtiyaçlarını dikkate alan kentsel tasarım projesi konsepti geliştirilmiştir. Yönetim binası olarak da kullanılan Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yeniden ele alınarak projelendirilmesi düşünülmüştür. Yeni bina, tescilli yapı olan Lütfi Kırdar ile uyumlu ve onun yüksekliğini aşmayacak, yeni yol, meydan ve otopark, çevre düzenlemesiyle açıkhava tiyatrosuyla doğrudan yaya bağlantısı sağlayacak diğer hizmet yapılarının ihtiyacı olan yeterli otopark alanı temin edecek. Yönetim birimleri başka bir yere taşınacak, sadece küçük bir idari ofis olacak. Yeni binanın, eski binanın yaklaşık iki katı büyüklüğünde olması düşünülmekte."

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun üzerinin kapatılmayacağını, tiyatronun arka tarafından geçmekte olan yolun yeraltına alınacağını vurgulayan yetkililer, Muhsin Ertuğrul Sahnesi dışında, yer üstünde bir bina yapılmayacağını, inşaat alanın sadece 3 bin metrekarelik kısmının yer üstünde olacağını söyledi.

Mimarlar projeye soğuk bakıyor
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Doğan Tekeli, Bahçeşehir Üniversitesi'nde Arkitera Mimarlık Merkezi'nin düzenlediği "AKM ve Kongre Vadisi" konulu panele katıldı. Tekeli, bir yapının ancak dayanıksız olması ve işlevini sürdürememesi halinde yıkılabileceğini, AKM için bu gerekçelerden hiçbirinin geçerli olmadığını savundu.
AKM tartışmalarının giderek politik bir boyut aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Mete Tapan da Beyoğlu'nun büyük bir kısmının kentsel sit alanı olmasına rağmen henüz koruma amaçlı bir imar planı yapılmadığına dikkat çekti.

AKM'nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun kurduğu Tabanlıoğlu Mimarlık'tan Melkan Tabanlıoğlu da AKM'nin işletim hataları nedeniyle bakımsız duruma geldiğini ifade ederek, "Kongre Vadisi projesinin gerçekleştirilmesi durumunda, yeşil alanların tahrip edilmesi ve Açıkhava Tiyatrosu'nun üstünün örtülmesiyle ilgili çekincelerimiz var" dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, Kongre Vadisi'nin kentin merkezindeki önemli bir noktayı insanların erişimine kapatacağını söyledi.
Moderatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Direktörü Prof. İhsan Bilgin'in üstlendiği, Emre Arolat Mimarlık'ın kurucusu Emre Arolat, İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi Koordinatörü Prof. Hüseyin Kaptan'ın da görüşlerini açıkladığı panele katılan bazı sanatçı ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de Kongre Vadisi projesine karşı olduklarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kongre-vadisi-cikmazi_53575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!