Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Açığı Göç Alan Şehirlerin Ana Sorunu

Konut açığı, ruhsat ve yapı kullanma izini gibi hususlar ülkemizde göç alan şehirlerin başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Başbakanlık Topl

Ticaretb>Konut açığı, ruhsat ve yapı kullanma izini gibi hususlar ülkemizde göç alan şehirlerin başlıca sorunu olmaya devam ediyor.

Başbakanlık Toplu Konut Müsteşarlığı’nın bu konuda yaptığı araştırma, Türkiye’deki kaçak yapılaşmanın yüzde 40 düzeyine ulaştığını ortaya koydu. İnşaat ruhsatı mevcut konutların sadece yüzde 54’ü yapı kullanma izini alabilmiş. Ruhsat durumuna bakılarak yapılan değerlendirmeye göre; 14 il hariç 67 il’de 2000 yılı itibarıyla 2 milyon 816 bin 881 ruhsatlı konut açığı mevcuttur.

DİE’nin verilerine göre; 2000-2010 yılları arasında kentsel nüfus artışı 11 milyona yakın tahmin edilmekle 2 milyon 860 bin konut ihtiyacı ortaya çıkacak.

2000 yılı itibarıyla; Aydın, Tekirdağ, Bolu, Balıkesir, Muğla, Zonguldak, Elazığ, Çanakkale, Nevşehir, Kastamonu, Sinop , Denizli, Çorum ve Edirne’de ruhsatlı konut fazlası bulunurken Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi Güneydoğu illerinde ruhsatlı konut açığının büyük olduğu görüldü.

Diğer taraftan İstanbul’daki konut açığının 1 milyonun üstüne çıktığına dikkat çekilip İzmir’de 63.3 bin, Ankara’da 57.6 bin, Bursa’da 45.3 bin ve Antalya’da 4 bin ruhsatlı konut açığı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-acigi-goc-alan-sehirlerin-ana-sorunu_3417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!