Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Gaziantep'e 50 Bin Konutluk...

Konut Atağı ile "Pahalı Kent" İmajını Yıkacak

Konut fiyatlarındaki hızlı artışa 'dur' demek için harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, toplu konut atağı başlattı.

yapı.com.tr
Konut Atağı ile "Pahalı Kent" İmajını Yıkacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, son yıllarda durdurulamayan konut ve arsa fiyatları yüzünden memurların, öğrencilerin gelmek istemediği, dar gelirli Gazianteplilerin “ev alma” hayalinin hayalde kaldığı “Pahalı kent” imajını yıkmak için de kentte önemli bir konut atağı başlattıklarını bildirdi. Dünya Gazetesi'nden Güneş Doğdu Soylu'nun haberine göre, nüfusu 400 bin Suriyeli ile birlikte 2 milyonu aşan kenttte her geçen gün konut ihtiyacının arttığını belirten Şahin, “Konut fiyatlarını ucuzlatmak için yeni imar alanları oluşturduk. Bekleyen imar alanlarının hepsini açtık. İmara açılan bölgelerde TOKİ ile toplu konut atağı başlatarak 50 bin konut yapımına start verdik. Güzelyurt bölgesinde 648 konutun temelini attık. Kızılhisar bölgesinde de 228 adet konutu tamamlamak üzereyiz. Şirinevler bölgesinde yaklaşık 2 ay sonra temelini atacağımız 332 konutun altyapı imalatlarına başladık. Güzelyurt’ta 11 bloktan oluşan toplam 648 dairenin 10’uncu katları tamamlanmak üzere. Kentin güneyinde Bayramlı, Geneyik, kuzeyinde OSB Uydukent, doğusunda Güzelyurt bölgelerinde başlatılan ve toplamda 50 bini bulacak olan konut yapımında çalışmalar sürüyor. Özellikle şehir merkezindeki yoğunluğu azaltacak Organize Sanayi Bölgesi'ne yakın Uydukent kentimiz için ciddi önem taşıyor. 7.5 milyon metrekarelik alan üzerine kurulacak Uydukent, OSB’de çalışan işçilerin konut ihtiyacına cevap verecek” diye konuştu.


Projeler bittiğinde fiyatlar normale inecek

Arz dengesini oluşturduklarını, kentte ihtiyaçtan daha fazla konut yapmaya başladıklarını ifade eden Başkan Fatma Şahin, “Kentte yüksek olan fiyatlarda ciddi bir düşme yaşanacaktır. Benim göreve geldiğim zamanla şimdi arasında arsa ve ev fiyatlarında ciddi düşüş yaşandı. Elimizdeki projeler tamamen bitiğinde tamamen normalleşecek. Benim dönemimim sonunda ancak bu pahalılığı normalleştiririz” dedi.

OSB’ye metro hattı yapıyoruz

Artan nüfus ve araç sayısı nedeniyle 2023-2050 yıllarını kapsayan ulaşım master planı hazırladıklarını aktaran Şahin, “Ulaşım master planımız Eylül ayında ortaya çıkacak. Bu şehrin 2023- 2050 yıllarındaki master planı bizim en büyük yol haritamız olacak. Sıkışma noktaları neredeyse, ne tür tedbir almamız gerekiyorsa bunu çalıştık. Yeni yollar açtık, 17 ayda 400 kilometre yeni yol yaptık. 2 kavşağı bitirdik, 2 kavşağa başladık, 2 kavşak planladık. Başpınar OSB ile GATEM arasında metro hattı yapılacak. Günlük ortalama 200 bin kişi şehir merkezinden sanayi bölgelerine gidiyor. Bu nedenle bu proje bizler için çok önemli. İhalesi yapılan ve toplamda 25 kilometre olan metro hattı Başpınar OSB- GATEM arasındaki hat, Beylerbeyi, Gar, Seyrantepe ve ATEM güzergahında hizmet verecek. Her iki sanayi bölgesi arasında ulaşımı asgariye indirerek trafik sıkıntısını büyük oranda çözecek metro hattının bu bağlantıyı 22 dakikada gitmesi planlanıyor” diye konuştu. Gaziantep’te bütün kurum ve kuruluşların güvenlik konusunda yoğun bir mesai içerisinde olduğunu vurgulayan Şahin, “Şuanda biz güvenlik ve huzur açısından batıdaki hiçbir şehirden farklı değiliz. Bu negatif algıyı da yıkmamız, daha pozitif bir şekilde şehrimizin algısını yükseltmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hedef Yesemek ve Zeugma’yı UNESCO kalıcı listesine aldırmak

Gaziantep’in turizmde arkeoloji ve gastronomi alanında öne çıktığını belirten Başkan Fatma Şahin, “5 antik kentte restorasyon devam ediyor. Gastronomi, yeme- içme, mutfak artık dünyada yükselen bir değer. Bu konu da çok ciddi bir potansiyelimiz var" diyerek, şu bilgileri paylaştı: "BM üzerinde dünya gastronomi şehri olmak için çalışmalar başlattık. Diğer taraftan UNESCO Dünya Miras Listesi'nde geçici listede olan Yesemek ve Zeugma’nın kalıcı listeye alınması için çalışıyoruz. Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Gaziantep merkezli kurulacak. Bu yöndeki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunların hepsi bize kentler yarışında neden Gaziantep’e gelinmesi gerektiğinin alt yapısını oluşturacak. Tanıtım ve markalaşma için de uluslararası bir firma ile çalışma yapıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızda önümüzdeki aylarda sonuçlanacak. Tüm bunlar birleşince daha iyi bir fiziki altyapı ve daha iyi bir tanıtımla bugün yaşanan sorunlar çözüldüğünde iyi bir yol almış olacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-atagi-ile-pahali-kent-imajini-yikacak_133779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!