Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Fiyat Endeksi Yüzde 1,18 Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ye göre Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) geçen aya oranla yüzde 1,18 artarak 136,74 seviyesinde gerçekleşti.

yapi.com.tr
Konut Fiyat Endeksi Yüzde 1,18 Arttı

Cihan'ın haberine göre, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,24 oranında artan TKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 5,38 yükseldi. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar 2012 yılı Mayıs ayında 1096,22 TL/metrekare iken 2013 yılı Mayıs ayında 1222,96 TL/metrekare olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 29 ilde son iki yılda yapımı gerçekleşen konutların değerleme raporları analiz edilerek hesaplanan söz konusu endeks, 2013 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,21 oranında artarak 136,21 düzeyinde gerçekleşti. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,72 oranında, reel olarak ise yüzde 4,89 oranında arttı.

Konut fiyat endeksi nedir?

Konut Fiyat Endeksi (KFE) konut kredisi kullandıran bankalardan, satışa konu olan konutlar için kredi kullandırma aşamasında düzenlenen değerleme raporlarındaki konut değerleri esas alınarak, tabakalanmış ortanca fiyat yöntemiyle hesaplanıyor. Türkiye geneli için oluşturulan endeks, ayrıca İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2 kırılımında da sunuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyat-endeksi-yuzde-1-18-artti_111350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!