Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu İlçelerde Konut Fiyatları Düşüyor!

Haziran ayında İstanbul genelinde konut fiyatlarında yükseliş yaşanırken, Beyoğlu ve Şişli’de düştü. Fiyatlardaki yüksek düşüşlerin ‘Gezi’ olaylarının yoğun olarak yaşandığı Şişli’nin Harbiye ve Fulya semtlerinde yaşanması dikkatleri çekti.

yapi.com.tr
Bu İlçelerde Konut Fiyatları Düşüyor!

Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin’in Satılık Konut Fiyat Endeksi Haziran 2013 verilerine göre Beyoğlu ve Şişli yakınındaki mahallelerde konut fiyatları yüzde 0.6 ile yüzde 3.03 arasında değişen oranlarda geriledi.Haziran ayı içerisinde, İstanbul geneli ortalama konut satış fiyat endeksi yüzde 1,66 konut kredi hacmi yüzde 3,06 artış gösterirken, Beyoğlu ve Şişli yakınındaki mahallelerde konut fiyatları yüzde 0,6 ile yüzde 3,03 arasında değişen oranlarda geriledi.

Konut satış fiyatlarının en fazla düştüğü yer yüzde 3,03 ile Harbiye olurken, en az düşüş yüzde 0,6 ile Cihangir'de gerçekleşti.Fiyatlar, Fulya'da yüzde 2,86, Mecidiyeköy'de yüzde 2,54, Feriköy'de yüzde 2,45 ve Gümüşsuyu'nda yüzde 1 oranında geriledi.Harbiye'de bir önceki aya göre fiyatlar ortalama bir daire için 13 bin 100 lira düştü. Bu da 10 yıl vadeli konut kredisi kullanacaklar için (kredi değer oranı yüzde 75, kredi faiz oranı aylık yüzde 0,70) aylık taksitlerin 121 lira daha az ödenmesine neden olacak.

"Konut kredi faiz oranları yükselecek"

Reidin Veri Uzmanı Orhan Vatandaş,ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişleme programını 2014 yılı içerisinde durduracak olmasının, son yıllarda izlenen parasal genişleme politikasının sonlanacağına işaret ettiğini belirtti.Bu belirsizlik ortamının ABD'deki faiz oranlarını yukarıya çekeceğini vurgulayan Vatandaş, buna bağlı olarak gelişen ülkelerdeki sıcak para çıkışıyla birlikte Türkiye'deki konut kredi faiz oranlarının yükseleceğini söyledi.

Vatandaş, "Konut Fiyatları" ve "Konut Kredisi Faiz Oranları" arasındaki ters yönlü kuvvetli ilişki dikkate alındığında, gelecek süreç içerisinde konut fiyatlarında durağan bir seyrin olabileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-ilcelerde-konut-fiyatlari-dusuyor-_110680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!