Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Fiyatları En Çok Antalya'da Arttı

Antalya, metrekare başına yüzde 3,02 değer artışıyla Kasım 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir oldu

yapi.com.tr/AA
Konut Fiyatları En Çok Antalya'da Arttı

Metrekare başına konut satış fiyatları ile kiralar kasım ayında en fazla Antalya'da arttı.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın desteğiyle Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Kasım Raporu yayımlandı.

"Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi" kapsamındaki yeni konut fiyatlarında, kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,79, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,21 artış meydana geldi.

Aynı dönemde, "Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi"nde 7 metropolde bir önceki aya göre yüzde 2,68, 30 büyükşehirin tamamında bir önceki aya göre yüzde 2,05, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16,05 artış gerçekleşti. Buna göre Antalya, metrekare başına yüzde 3,02 değer artışıyla Kasım 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Mardin ise yüzde 2,02 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.

Kasım ayında 30 büyükşehirin tamamını kapsayacak nitelikte hazırlanan Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ise bir önceki aya göre yüzde 1,74, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,48 artış gerçekleşti. Antalya, metrekare başına yüzde 3,08 değer artışıyla bir önceki aya göre kiraların en çok yükseldiği; Mardin ise yüzde 1,85 düşüşle konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir olarak kayıtlara geçti.

Yeni konut satış fiyatları kasımda bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde 0,12, 2+1 dairelerde yüzde 0,76, 3+1 dairelerde yüzde 0,80 ve 4+1 dairelerde yüzde 0,20 yükseldi. Söz konusu dönemde endeks, bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,13, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,81, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,87, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,37, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,20 artış kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GYODER Başkanı Aziz Torun, Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin bir önceki aya göre yüzde 0,79 yükseldiğine işaret etti.

Özellikle kasım ayı içerisinde markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara yapılan satışlarda artış gözlemlendiğini kaydeden Torun, "Bunun sebebi kur artışına bağlı olarak göreceli ucuz kalan konutlara talebin hala canlı olmasıdır. Aynı zamanda seçim sonrası ortadan kalkan belirsizliğin ve oluşan istikrarın da etkisinin olduğu söylenebilir" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: GYODER konut
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlari-en-cok-antalyada-artti_140808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!