Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Konferansı 2010 Başladı

Konut sektörünün gelecek vizyonunun ortaya konulduğu, Türkiye’nin ilk ve tek konuya özel kurgulanan buluşması ‘Konut Konferansı 2010’, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşmalarıyla başladı. YEM’in Fulya’daki merkez etkinlik alanında

yapi.com.tr
Konut Konferansı 2010 Başladı

onut sektörünün gelecek vizyonunun ortaya konulduğu, Türkiye’nin ilk ve tek konuya özel kurgulanan buluşması ‘Konut Konferansı 2010’, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşmalarıyla başladı. YEM’in Fulya’daki merkez etkinlik alanında gerçekleştirilen buluşmaya ilgi yoğun oldu.

‘Konut’un Türkiye için her zaman önemli bir konu olduğuna vurgu yapan YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, artan nüfusun kentler üzerinde bir baskı yarattığını ve gecekondulaşmayı da beraberinde getirdiğini, konut olgusunun zamanla karakter değiştirerek bir spekülasyon aracına dönüştüğünü belirtti. Konuşmasında TOKİ’nin başarılı işlere imza attığına, gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesinde önemli bir payı olduğuna değinen Hasol, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı olarak TOKİ projelerinde mimari kalitenin arttırılması için destek istedi. Kamunun yol gösterici olma özelliğini anımsatan Hasol, “Tıpkı sanatta olduğu gibi, mimarlığın da gelişip yeşerebilmesi için ülkenin desteğine ihtiyacı vardır” dedi.

Işık Gökkaya: Konut kredileri tabana yayılmalı

Doğan Hasol'dan sonra söz alan GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya, ekonominin yüzde 10,3 büyüdüğü bir ortamda yüzde 21,9 gibi bir büyüme trendi yakalayan inşaat sektöründe 'konut' kaleminin geçirdiği yapısal değişiklikleri aktardı ve gelinen noktada gelişen tüketici beklentilerinin sektörü nasıl yönlendirdiği üzerinde durdu. Sektörde daha da sağlıklı, sürdürülebilir bir gelişme için yapılması gereken çeşitli düzenlemeler olduğuna dikkat çeken Gökkaya, kredi faiz oranlarının düşmesinin ve ikincil piyasaların oluşturulmasının öneminin altını çizdi.

"Rakamlara baktığımız zaman, bir kişinin konut kredisi kullanabilmesi için yıllık 45 bin TL’lik bir gelirinin olması gerekiyor. Yüzde 1.5 seviyesindeki faiz oranlarıyla, 16.8 milyon hane halkından ancak 1.8 milyon hane halkı yararlanabilmekte. Oysa yüzde 0.99 faiz oranında 80 bin liralık bir kredi tutarının aylık maliyeti 1.20, yıllık  maliyeti de 14.37 seviyelerinde olacak. Bu oran aylık 5 seviyelerine düştüğü zaman, 9 milyon hane halkı konut kredilerinden faydalanabilecek. Bu da konut kredilerinin tabana yayılmasını sağlayacak. Türkiye’nin bu yola girebilmesi için ikincil piyasaların oluşturulması gerekiyor. Amerika’da yaşanan deneyim, bizim için kötü bir örnek olmamalı".

KDV oranlarının ve tapu harçlarının indirilmesinin, KDV iadelerinin ödemelerinin kolaylaştırılmasının ve bürokrasinin azaltılmasının da diğer önemli başlıklardan birkaçı olduğunu aktaran Gökkaya, geçen yıl ugulanan KDV indiriminin sürenin kısa olması nedeniyle ancak sınırlı bir etki yaratabildiğini ifade etti.

"Kentsel dönüşüm projeleri bir an önce başlamalı"

Gayrimenkul sektörüne çağ atlatacak çalışmalardan birini de kentsel dönüşüm projeleri olarak gösteren Gökkaya, kentsel dönüşüm projelerinin özellikle deprem bekleyen İstanbul için önemini vurguladı. "Kentsel dönüşümle ilgili projeler derhal tamamlanmalı, milyar dolarlık projeler biran önce başlatılmalı" diye konuşan Gökkaya, depremden önce yapı stoğu yenilenmesinin öneminin altını çizdi. Kentsel dönüşüm sürecinin, konut geliştiriciler için önemli bir sorun olan 'arsa geliştirilmesi' konusunu da çözeceğine dikkat çeken Gökkaya, "Kentsel dönüşüm, tüm paydaşların kazanacağı bir çalışmadır. Başarılı bir kentsel dönüşüm süreci için kamu ve özel sektörün birlikte çalışmalıdır. Süreçte, imar transferleri ve imar haklarının menkulleştirilmesi önem taşımaktadır" dedi.

Gökkaya'nın dikkat çektiği önemli noktalar:

* Yabancıların mülk edinmesinin önündeki engeller kaldırılmalı,

* İmar planları için açılan davalar, yatırımcıların zaman ve sermaye kaybına sebep oluyor; imar planları kesin ve net olmalı, mevcut kanunlarla gerekli düzenlemeler yapılmalı

* Doğaya saygılı yeşil binalar, tüketiciler için de bir tercih sebebi haline geliyor. Çevre dostu konut projelerinin yaygınlaşması için, devlet desteği uygulanmalı ve bu tür projeler teşvik edilmeli. Kentlerde yaşam kalitesinin artması için yeşil binaların artması önemli.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: gayrimenkul kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-konferansi-2010-basladi_83334.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!