Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Konutta Geleceğin Ayak İzleri'

Konut Konferansı 2010’un ilk paneli olan, Soyak Holding CEO’su ve GYODER İcra Kurulu Üyesi M. Emre Çamlıbel tarafından yönetilen‘Konutta Geleceğin Ayak izleri’ başlıklı oturumda, panelistler Finansçı Tony Ciochetti, Makine Mühendisi Prof. Dr. Pınar Mengüç ve Mimar Tatsuya Yamamoto konut sektörünün genel finansal değerlendirmesi ışığında; geleceği

yapi.com.tr
'Konutta Geleceğin Ayak İzleri'

Konut Konferansı 2010’un ilk paneli olan, Soyak Holding CEO’su ve GYODER İcra Kurulu Üyesi M. Emre Çamlıbel tarafından yönetilen‘Konutta Geleceğin Ayak izleri’ başlıklı oturumda, panelistler Finansçı Tony Ciochetti (MIT Gayrimenkul Merkezi Başkanı), Makine Mühendisi Prof. Dr. Pınar Mengüç (Özyeğin üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Başkanı) ve Mimar Tatsuya Yamamoto (TAGO Mimarlık) konut sektörünün genel finansal değerlendirmesi ışığında; geleceği üzerinde en önemli etki alanını yaratan tasarımı enerji ve sosyal boyutları ile tartıştılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan Çamlıbel, konut sektörü, dar gelirliler için konut üretimi ve enerji verimliliği bağlamında çevreci binalar olmak üzere iki önemli konunun oturum kapsamında detaylı biçimde tartışılacağını bildirdi. Daha sonra panelistleri tanıtan Çamlıbel, ilk konuşmacı olan Mimar Tatsuya Yamamoto’nun yeşil bina tasarımları ve pasif sistemler hakkında, Makine Mühendisi Prof. Dr. Pınar Mengüç’ün enerji verimliliği, binalarda enerji verimliliği hakkında, Finansçı Tony Ciochetti’nin dar gelirliler için konut üertimi ve enerji verimliliği hakkında bilgi vereceğini aktardı.

Konut sektörünün dinamikleri, özel sektörün bu bağlamda beklentilerini vurgulayan Çamlıbel, sektörün bütün paydaşlarının bir araya gelerek Türkiye’nin konut sektörünün temel dinamiklerini, ihtiyaçlarını ortaya koymasının önemi ve kapsamlı konut politikası üretilmesinin gerekliliğini belirtti. Bu kapsamda TOKİ’nin öncü olması gerektiğini belirten Çamlıbel, “Her yerde yayınlanabilecek, şeffaf bir konut politikası istiyoruz Başkanım” dedi.

Enerji verimliliği konusuna da değinen Çamlıbel, 2009 senesinde yürürlüğe giren ‘Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğini’ değerlendirdi. Yönetmeliğin 3 farklı açıdan ele alınabileceğini ifade eden Çamlıbel, yönetmelik kapsamında binalarda ruhsat alımı konusunda enerji korunumuna yönelik daha analiz yapılması gerektiğini ve buna bağlı olarak ilave uygulamaların öngörüldüğünü belirterek bu iki unsurun konut sektörü tarafından desteklendiğini söyledi. Yönetmeliğin sadece yeni binalar için geçerli oluşunu ise eleştirdiklerini dile getiren Çamlıbel, mevcut binalarında bir şekilde bu kapsama girmesinin gerekli olduğunu ileterek sözü ilk panelist olan Tatsuya Yamamoto’ya bıraktı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-gelecegin-ayak-izleri_83335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!