Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Kredisi Faizlerinde Artış Sürüyor, Yeni Zirve % 1.40

Bono faizlerinin yıllık % 19'a dayanması konut kredisinde de aylık faizi artırdı. Bankalar bir hafta önce % 1.30'a çıkardıkları faizi dün % 1.40'a yükseltti.

Sabah Gazetesiono faizlerinin yıllık % 19'a dayanması konut kredisinde de aylık faizi artırdı. Bankalar, bir hafta önce % 1.30'a çıkardıkları faizi dün % 1.40'a yükseltti.

Konut kredisi faizleri piyasalardaki dalgalanmanın ardından aylık yüzde 0.99 seviyesinden 16 mayıs'ta yüzde 1.20 ardından 1.30'a çekildikten sonra şimdi de 1.40'a çıktı. Akbank faiz oranını aylık yüzde 1.40'a çıkardı. Diğer bankaların da faizi bugün artırmaları bekleniyor. Bazı bankaların bu düzeyin de üstüne çıkarak yüzde 1.44'lük faiz artıracağı ifade ediliyor. Böylece üç hafta içinde konut kredisi faiz oranları yüzde 40 artmış oldu.

Bankaların konut kredilerini fonladıkları Londra swap piyasalarında faizin yıllık yüzde 16.08'e (aylık yüzde 1.25) çıkması nedeniyle zarar etmemek için konut kredisinde faizi artırmaya başlamışlardı. Bono faizleri de yüzde 19'a çıkınca bankaların 1.30'a çektikleri faiz oranı da yeterli olmadı. Çünkü bu oranın yıllık getirisini yüzde 16.77 ile bono faizinin altında kalıyor.

Vadeleri ise düşürdüler!
Konut kredisi faizlerindeki yükseliş konuta olan talebi yavaşlatırken, mortgage yasa tasarısının akıbetini de belirsizliğe sürükledi. Bu sürecin konut satışlarını azaltacağı ve hızla büyüyen inşaat sektörüne de darbe vuracağı ifade ediliyor. Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in yasalaşacak dediği mortgage yasa tasarısının 'doğmadan öldüğü' yorumları da son artırım ile daha da hız kazandı. Bu arada bankalar konut kredilerinde vadelerini de kısalttı. 10 yılı aşkın vadeler bir anda 7 yıla kadar düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-faizlerinde-artis-suruyor-yeni-zirve--1-40_46170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!