Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisi Faizlerinde Başlayan Düşüş Kalıcı

Konut kredisi faizlerinde ilk defa 5 yıllık vadede faizi yüzde 1'in altına çeken Akbank'ın Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, faizlerinde başlayan bu düşüş sürecinin kalıcı olacağını söyledi.

Zaman Gazetesi
Konut Kredisi Faizlerinde Başlayan Düşüş Kalıcı

Konut kredisi faizlerinde ilk defa 5 yıllık vadede faizi yüzde 1'in altına çeken Akbank'ın Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, faizlerinde başlayan bu düşüş sürecinin kalıcı olacağını söyledi.

Akbank, mortgage kredilerinde faiz oranını 60 ay vadeye kadar yüzde 0,99 olarak revize ederken bu kredinin ek komisyon olmadan, sadece 1.000 TL sabit dosya masrafı ile verildiğini duyurdu. Tözge, kriz nedeniyle politika faizlerinin uzunca bir süre tek hanede kalmasını beklediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bunun arkasında yatan sebep ise enflasyon oranının düşük olması; ekonomideki atıl kapasite ve talep yetersizliği nedeniyle enflasyon düşük seyrine devam edecek. Bu çerçevede talep koşulları zayıf seyredecek, toparlanma da yavaş olacak. Merkez Bankası, bu koşulların da önümüzdeki 2 yıl boyunca enflasyondaki düşüşe destek vereceğinin altını çizerek, faiz oranlarının düşük seviyelerde tutulabileceğini belirtiyor. Politika faizlerinin yüzde 7, gösterge faizlerin ise yüzde 9 seviyelerine gerilemesini bekliyoruz. Bunlara dayanarak düşüşün kalıcı olacağını söyleyebiliriz." ,

5 yıldan daha uzun vadeli konut kredilerinde faizin yüzde 1'in altına düşmesi için hangi şartların gerektiği sorusuna ise Tözge şöyle cevap verdi: "IMF ile anlaşılması ve hükümetin orta vadeli bir plan açıklayarak kamu maliyesindeki durumu netleştirmesi. Bütçe denkliğinin sağlanması ve faiz dışı fazlanın netleşmesi uzun vadeli faizlerde düşüşü getirecektir."

Finansbank Perakende Pazarlama Grup Yöneticisi Erkin Aydın 5 yıldan uzun vadeli krediler için faiz oranlarının yüzde 1'lerin altına inmemesi gerektiğine inandığını belirtirken Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven beş yıl vadeli konut kredilerinde faizlerin bir süre yüzde bir seviyelerinde gidebileceğini ancak 2010 sonlarından itibaren Merkez Bankası'nın faiz oranlarında muhtemel bir artırım yapmasına bağlı olarak yeniden yükselebileceğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-faizlerinde-baslayan-dusus-kalici_71733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!